Wczasy na Krecie

0
74
Rate this post

Kreta to największa grecka wyspa i piąta co do wielkości na Morzu Śródziemnym. Stanowi ona od wielu lat cel wakacyjnych wojaży Polaków oraz licznych turystów z całego świata. Pełna atrakcji i magicznych miejsc, ta górzysta wyspa zyskuje z roku na rok dziesiątki tysięcy nowych fanów. Jak spędzić idealne wczasy na Krecie?

Dane ogólne

Kreta zwana jest królową greckich wysp. Jej linia brzegowa to ponad 1000 kilometrów. Stolicą i zarazem największym jej miastem jest Heraklion zwany także Iraklionem. Powierzchnia wyspy to około 8336 kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje ją ponad 630 tysięcy mieszkańców. Najwyższym szczytem Krety jest góra Psiloritis – 2456 m n.p.m.

Historia wyspy

15 milionów lat temu Kreta była częścią kontynentalnej Grecji. Następnie w wyniku podniesienia się poziomu mórz stała się wyspą. Znajduje się ona w obszarze aktywnym sejsmicznie. Kreta jest umiejscowiona na Płycie Egejskiej. Ciekawostką jest, że powoduje to nieustanny ruch wyspy. Co 25 lat przesuwa się ona o 1 cm na południe. Sama Kreta także się zmienia. Jej zachodnia część stale się podnosi, a wschodnia obniża.

Człowiek pojawił się na Krecie w okresie neolitu. Następnym okresem jego bytności jest tak zwany okres przedpałacowy trwający niemal przez całe III tysiąclecie p.n.e. Jednak najistotniejszy okres, do dzisiaj jego pozostałości są widoczne, nastał potem. Do połowy II tysiąclecia p.n.e. rozkwita kultura minojska. Pod koniec okresu hellenistycznego Kreta staje się częścią Imperium Rzymskiego. Od IV n.e. należy do Bizancjum. Potem kolejno jest arabska, wenecka, i osmańska. Ostatecznie od 1913 ponownie staje się integralną częścią Grecji.

Atrakcje Krety

Ważna rzecz, o której trzeba pamiętać udając się na Kretę to taka, że panuje tam sjesta. Trwa ona zwykle pomiędzy godziną 13:00 a 18:00. W tym czasie większość sklepów jest zamknięta.

Podobnie jest z muzeami i wykopaliskami. Są one czynne zazwyczaj w godzinach 8:00 – 15:00 (chodź bywają wyjątki) od wtorku do niedzieli. Najpopularniejsze są ruiny antycznych pałaców z okresu minojskiego, które znajdziemy m.in. w słynnym Knossos, Fajstos i Malli. Z okresów młodszych warto odwiedzić pozostałości miasta doryckiego w miejscowości Lato. Zwiedzanie kosztuje 2 euro a zobaczyć możemy świątynie, cysternę oraz pozostałości po warsztatach.

Kreta to niesamowite miejsce. Możemy tam zażyć kąpieli morskiej zarówno w Morzu Kreteńskim jak i Morzu Libijskim. Turyści wybierają Kretę ze względu na jej nieskazitelnie czyste plaże oraz gwarantowaną cudowną pogodę. Znajdziemy tam plaże piaszczyste, żwirowe i kamieniste. Dosłownie dla każdego. Wszystkie są bezpłatne, ale warto rozważyć wypożyczenie zestawu leżaków i parasola. Cena to około 5 -10 euro. Trzeba niestety uważać na jeżowce, zatem wchodzenie do wody tylko w specjalnym obuwiu. Do najsłynniejszych kreteńskich plaż należą: Elafonisi (południowy zachód Krety, piękny różowy piasek, bezpłatny parking i przystępne ceny w plażowym barze), Wai (wschodnie wybrzeże, w okolicy rezerwat palm daktylowych, na wzgórzu świetny punkt widokowy, koszt parkingu to około 5 euro), Falasarna (zachód wyspy, w pobliżu piaszczystej plaży ruiny starożytnej części miasta).

Wśród zabytków Krety, nie będących ruinami, warto zwiedzić słynny klasztor Moni Arkadi w Rethimnon. Znajduje się też tam muzeum – wejście za jedyne 2 euro. Samo miasto jest również warte uwagi ze względu na swoje bardzo klimatyczne restauracje pełne lokalnych specjałów.

Za to przybywając do miasta Chania musimy się uzbroić w parę dodatkowych euro. Znajdują się tam liczne muzea. Między innymi Muzeum Marynarki, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Historyczne. W urokliwych knajpkach warto spróbować miejscowego domowego bimbru Tsikuda.

Wyspa Kreta to nie tylko wspaniałe plaże, monumentalne ruiny i piękne zabytki. To także istne cuda przyrody. Do jednych z nich należy Wąwóz Samaria. Jest on jednym z najdłuższych w Europie. Znajduje się na równinie Omalos. To wspaniałe i majestatyczne miejsce z licznymi punktami widokowymi. Kasa otwarta jest w godzinach 6:00 – 15:00. Bilety dla osoby dorosłej to koszt 5 euro.

Ze względu na swój górzysty charakter Kreta posiada liczne jaskinie. Dobrym przykładem jest stalaktytowa grota Dikte. To w niej na świat miał przyjść Zeus. Położona jest nad miejscowością Psichro na płaskowyżu Lassithi. Wejście kosztuje 4 euro od osoby i trwa około 20 minut.

Komunikacja

Na wyspie znajdują się dwa duże lotniska:  Port lotniczy Heraklion im. Nikosa Kazantzakisa oraz Port lotniczy Daskalogiannis Chania. Na Kretę dotrzemy również drogą morską. Między nią a Grecją kontynentalną kursują regularnie liczne promy. Podobnie jest z pozostałymi wyspami Morza Egejskiego.

Na miejscu warto rozważyć wypożyczenie roweru lub samochodu. Zwiedzanie na własną rękę zawsze jest zdecydowanie tańsze niż zorganizowane wycieczki. Zobaczymy dzięki temu znacznie więcej ciekawych miejsc i nasze wczasy na Krecie będą bardzo udane. Uważajmy jednak na pieszczę wędrówki w głąb interioru. Kilka lat temu głośny był przypadek turysty, który zmarł z wycieńczenia błądząc po górach Krety.