Ceny i zakupy w Grecji

0
67
Rate this post

Grecja należy do jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów na świecie. Nic w tym dziwnego – kolebka demokracji i kultury świata zachodniego, wspaniałe antyczne zabytki oraz rajskie plaże zapewniające błogi odpoczynek. Jak wyglądają ceny i zakupy w Grecji? Przekonajmy się sami.

W Grecji obowiązującą walutą jest euro. Obecny kurs w stosunku do złotówki wynosi: 1 EUR = 4.2043 PLN. Generalnie jest to jeden z najtańszych krajów Unii Europejskiej. Żywność przed wprowadzeniem wspólnej waluty była dość tania, później zdrożała. Warto wiedzieć, że w kurortach (wyspiarskich i kontynentalnych) w okresie letnim (wakacje) panują wyższe ceny (czasami dwa razy) niż w głębi lądu. Jednak ciekawostką jest to, że na wyspach jest ogólnie taniej niż na lądzie.

1 EUR = 4.20 PLN

Ceny żywności

Ceny produktów spożywczych wahają się w zależności od pory roku i miesiąca. Poniżej prezentujemy listę przykładowych artykułów wraz z ich średnią ceną:

  • Chleb (sztuka) – 0,85 euro
  • Bułka (sztuka) – 0,28 euro
  • Masło (200g) – 1,10 euro
  • Ser żółty (1kg) – 9,20 euro
  • 10 jaj – 2,20 euro
  • Szynka (1kg) – 10,00 euro
  • Pomidory (1kg) – 1,09 euro
  • Ogórki (1kg) – 1, 00 euro
  • Mleko (1l) – 1,30 euro
  • Ziemniaki (1kg) – 0,78 euro
  • Ryż (400g) – 0,80 euro
  • Makaron (400g) – 0,56 euro
  • Mięso mielone (1kg) – 5,00 euro
  • Filet z kurczaka (1kg) – 8,00 euro
  • Olej (1l) – 3,00
  • Woda mineralna (1,5l) – 0,50 euro
  • Coca – Cola (2l) – 1,60 euro
  • Sok (1l) – 1,30 euro
  • Kawa (250g) – 3,20 euro
  • Cukier (1kg) – 1,06 euro
  • Piwo (0,5l) – 1,00 euro
  • Wino (0,75l) – rozpiętość ogromna w zależności od gatunku, rocznika, jakości etc.
  • Papierosy (paczka) – 3,50 euro
ZAPAMIĘTAJ: Żywność warto kupować w supermarketach oraz na lokalnych targowiskach. Najdrożej zapłacimy w restauracjach.

Ceny w restauracjach

Jeśli mowa o restauracjach, ceny w nich są nieco wyższe od tych znad polskiego morza. Mimo wszystko są mniejsze niż w Hiszpanii czy Portugalii. Porcja gyros to koszt około 2 euro, sałatka grecka zaś średnio 3 euro, treściwy obiad to 10 – 15 euro na osobę. Wśród napojów towarzyszących: kawa to od 2 do 5 euro, piwo około 5 euro a drinki i koktajle od 6 do 10 euro.

Ceny noclegów: hotele, kwatery, kemping

Kwatery w Grecji należą do stosunkowo tanich. Nocleg (za dobę) w nadmorskich kurortach to koszt średnio 25 euro za osobę, w głębi kraju zamyka się w przedziale 15 – 20 euro. Hotele (3 gwiazdki) od 40 do 60 euro. Wyższy standard (apartamenty 4 i 5 gwiazdkowe) to ceny od 80 do 160 euro. Jeśli chodzi o kempingi to zasada jest jedna, na wyspach jest drożej niż na lądzie. Ceny wzrastają także w sezonie – średnio o 20%. Do kosztów kempingu należy doliczyć dodatkową opłatę za robicie namiotu. Podsumowując, w sezonie dla dwóch osób koszt nie powinien przekroczyć 20 euro za noc, a poza nim maksymalnie do 15 euro.

ZAPAMIĘTAJ: Średni koszt noclegu to 25 euro za osobę.

Ceny autostrad, taksówek, metra

Kwestia komunikacyjna w Grecji prezentuję się dość problematycznie. Najlepiej poruszać się własnym środkiem transportu (rower, samochód lub motor). Autostrady są płatne, 1,5 euro co 100 – 200 km. Taksówki są bardzo popularne wśród turystów, jednak warto przed kursem ustalić cenę i cel trasy. Za wejście do niej płacimy z góry 1 euro, w dzień za kilometr damy 0,32 euro – w nocy już 0,60 euro. Wezwanie taksówki to kolejne 1,50 euro. Opłacie podlega także każdy bagaż powyżej 10kg. W kurortach i ośrodkach turystycznych furorę robią riksze oraz wypożyczalnie rowerów. Trzeba jednak uważać na kierowców. Pociągu są odradzane – sieć słabo rozwinięta i lepiej wybrać autobusy. Samolotami dotrzemy niemal wszędzie ale jest to drogi środek transportu. Metro w Atenach jest jednym z najlepszych wyjść. Dotrzemy niemal wszędzie za niską cenę. Posiadając własny środek transportu warto skorzystać z promów, którymi dotrzemy na każdą wyspę. Komunikacja miejska to dobre rozwiązanie. Bilet czasowy na 90 to koszt 1 euro.

ZAPAMIĘTAJ: Płatne autostrady 1,5 euro za 100-200 km.

Ceny pamiątek

Co warto przywieźć do domu z Grecji? Pamiątki, alkohole i produkty pochodzące z drzewa oliwnego – skarbu Hellady. Raki to po grecku Rakija. Domowa to koszt około 5 euro za litr. Kosmetyki z oliwy to bardzo popularne towary turystyczne. Mydło oliwkowe to koszt 1 – 1,5 euro za sztukę. Statuetka kota kreteńskiego zrobionego z drzewa oliwnego to 2,5 euro. Oczywiście oliwa i wino, te produkty to obowiązek. Jednak panuje tu spory rozrzut cenowy. Najlepiej kupować domowe, średnio 5 euro za litr oliwy i 2 euro za pół litra wina.