Przygotowania zdrowotne przed podróżą

0
152
Rate this post

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz (…)” pisał niegdyś w swych fraszkach Jan Kochanowski. I frazą tą, trafił w dziesiątkę…

O zdrowie powinniśmy dbać na co dzień, a już szczególnie wybierając się w podróż. Konieczna jest wizyta u lekarza, gdy wybieramy się w kraje tzw. „czwartego świata”, kraje tropikalne. Ale nie zaszkodzi również, gdy podróż dotyczy mniejszego zasięgu, bądź wydawać by się mogło „bezpiecznego” terytorium. Bo chyba przecież każdy z Nas chce przywieźć z podróży jedynie niezapomniane wspomnienia, a nie dodatkowe schorzenia. Dlatego też, warto przed wyjazdem skorzystać z opieki medycznej.

Codzienna opieka medyczna może nie wystarczyć w następujących przypadkach:

– podróż w kraje „czwartego świata” (kraje najuboższe),

– podróż w kraje tropikalne,

– gdy cierpimy na choroby przewlekłe, stale przyjmujemy leki,

– gdy w podróży będą brały udział niemowlęta, małe dzieci,

– gdy spodziewamy się dziecka, bądź też jesteśmy matkami karmiącymi.

Należy wówczas skorzystać z usług specjalistycznych. Zaczerpnąć porad oraz poddać się leczeniu. Do najbezpieczniejszych nie należą również kraje o wysokim poziomie ubóstwa oraz niskim poziomie sanitarnym.

Jeśli zdecydujemy się na podróż z biurem podróży otrzymamy wykaz chorób na które możemy być narażeni przebywając w naszym miejscu docelowym, a także wykaz szczepień ochronnych, w które winniśmy się zaopatrzyć przed podróżą. Natomiast jeśli Nasza wyprawa ma charakter indywidualny sprawa zdrowotna leży w naszych rękach.

Szereg działań w przypadku podróży tropikalnych.

W krajach tropikalnych oprócz przyjemności mogą czyhać na Nas różnego rodzaju niebezpieczeństwa, np. choroby zakaźne (denga, dur brzuszny, malaria). Aby temu zapobiec konieczny jest szereg podstawowych szczepień ochronnych, dobierany przez lekarza, po wcześniejszym zanalizowaniu miejsca, do którego się wybieramy. Na miejscu z pewnością będzie Nam pomocna podręczna apteczka, którą możemy skompletować za pomocą lekarza. Oprócz podstawowych produktów takich jak plastry, bandaże, woda utleniona mogą się tam również znaleźć zastrzyki, które będziemy sobie sami w stanie wykonać.. Porady lekarskie trzeba zaczerpnąć już na 8-6 tygodni przed planowanym wyjazdem. Pozwoli to na szczegółowe dobranie programu ochronnego. W przypadku wyjazdów „Last Minute” zazwyczaj na poradę medyczną nie ma czasu… Warto jednak skontaktować się chociaż z lekarzem rodzinnym, który uczuli Nas na czyhające zagrożenia zdrowotne, a także zaaplikuje przyspieszony cykl profilaktyki zdrowotnej.

Aby ułatwić i usprawnić pracę Naszego lekarza, przed wizytą w poradni powinniśmy skompletować następujące informacje dotyczące:

– bezpośredniego celu podróży (a także miejsca przejezdne, miejsca planowanych dłuższych postoi, a najlepiej jeśli to możliwe szczegółową trasę, którą zamierzamy przebyć),

– terminu, na który planujemy podróż,

– charakteru wycieczki (zdrowotny, wypoczynkowy, naukowy itd.),

– wykazu chorób przewlekłych, a także listy leków zażywanych na stałe,

– przebytych choroby zakaźnych w ciągu ostatnich miesięcy oraz listy szczepień, jeśli takowe miały miejsce,

– uczulenia na którykolwiek lek,

– spodziewanego się dziecka, bądź planowanego karmienia piersią,

– obniżonej odporności, trudności w podróży itp.

Przygotowanie do podróży wymaga nie tylko pakowania walizek, ale także poddaniu się opiece medycznej. Każdy z Nas przecież chce wrócić z podróży wypoczęty, a przede wszystkim zdrowy. Dlatego też nie zostawiajmy sprawy zdrowia na ostatnią chwilę i skonsultujmy się z lekarzem jak najwcześniej przed planowanym wyjazdem. Oczywiście w miarę Naszych możliwości. Bo przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć…