Podróże ze zwierzętami

0
174
Rate this post

Zwierzęta to bez wątpienia najlepsi przyjaciele człowieka. Jednak w okresie wakacyjnym zwiększa się liczba porzucanych bezlitośnie psów, kotów. Nasze pupilki w tym gorącym okresie stają się dla Nas „kulą u nogi”. Nie porzucajmy zwierząt tylko dlatego, że wyjeżdżamy na wymarzone wakacje bądź też inną podróż… Zabierzmy je ze sobą lub przeanalizujmy inną możliwość. Trzeba rozważyć fakt, czy będą Nam one towarzyszyć w trakcie wyprawy, czy też oddamy je pod opiekę bliskich, znajomych, bądź też przekażemy je do specjalnych punktów zapewniających opiekę zwierząt domowych w trakcie nieobecności ich właściciela.

Zwierzęta w podróży.

Najistotniejszym faktem, który należy uczynić już przed wyjazdem to wizyta kontrolna u weterynarza (w przypadku psa, kota). Dopilnujmy, aby zwierzę było zaszczepione na wymagane choroby (np. wścieklizna), a przy okazji zaopatrzmy się w takie produkty jak spraye, obrożę przeciwpchelną – w niespodziewanych przypadkach idealnie się przydadzą. Z ważną już książeczką zdrowotną możemy wybrać się w podróż.

Może zdarzyć się, że zwierzę zagubi się. Aby temu zapobiec przyczepmy czworonogowi do obroży blaszkę z wytłoczonymi danymi właściciela oraz numerem telefonu, który umożliwi kontakt w razie zaginięcia. Jednak polecanym rozwiązaniem i jednocześnie najskuteczniejszym jest zarejestrowanie pupila w Ogólnopolskiej Bazie Zwierząt „Bezpieczny Pies”.

Gdy decydujmy się na podróż zagraniczną, koniecznie musimy wyrobić psu paszport, na którego zgodę wyraża lekarz weterynarii.

Dłuższa podróż to dla zwierzaka nie lada wyzwanie. W przypadku kota, chomika, świnki morskiej zwierzę oczywiście będzie podróżowało w specjalnej klatce/pojemniku dostosowanym do tego przedsięwzięcia. Dostęp do świeżej wody i pożywienia jest Naszym nadrzędnym obowiązkiem. Jeżeli podróż jest dłuższa zapewnijmy pupilom rozrywkę w postaci ulubionych domowych gadżetów. W przypadku kota może to być sztuczna mysz, piszczałka. Dla chomika idealne będzie kółko do biegania. Pamiętajmy, że klatka musi się znajdować na stabilnym podłożu.

Pies z pewnością ulokuje się na specjalnym siedzisku bądź zwykłym kocu, który służy mu w domu za legowisko. Nie zapominajmy, że pies też musi zostać nakarmiony, mieć dostęp do wody i też musi się załatwić.

Nie zostawiajmy zwierząt zamkniętych w samochodzie, gdyż może skończyć się to tragicznie. Wysoka temperatura panująca wewnątrz pojazdu nie należy do bezpiecznych. W czasie jazdy można uchylić szybę, ale też żeby nie przesadzić. Przeciąg może doprowadzić do infekcji nie tylko zwierzęta, ale także Nas samych.

Gdy zdarzy Nam się wybrać w podróż innym środkiem transportu, np. samolotem i mamy w planach zabrać ze sobą czworonożnego przyjaciela musimy już na początku rozsądnie do tego podejść. Bowiem nie wszystkie linie lotnicze akceptują przewóz zwierząt na pokładzie. O tym, że pies także będzie podróżował musimy zgłosić już przy rezerwacji, gdyż liczba miejsc dla zwierząt również jest ograniczona. Podstawą wpuszczenia psa na pokład samolotu będzie oczywiście aktualna książeczka zdrowia zwierzęcia.

Zwierzęta podróżują w specjalnych klatkach. Jej koszt zależy od ciężaru i wielkości. Dopilnujmy, aby pies mógł się w niej swobodnie poruszać, położyć. Do środka włóżmy koc i ulubioną zabawkę pupila, gdyż w dużym stopniu umili mu ona tą ciężką wyprawę.

Oddajemy zwierzę pod opiekę w czasie naszej nieobecności.

W wyniku wyjazdu świetnym rozwiązaniem jest rodzina bądź znajomi. Zwierzęta czują się oswojone przebywając w towarzystwie osób wcześniej już spotkanych. Możemy poprosić znajomych o „doglądanie” zwierząt w naszym domu, tj. karmienie, zmienianie wody, w przypadku chomika, rybek. Gdy w grę wchodzi pies, kot musimy poprosić najbliższych o opiekę nad czworonogiem w jego własnym domu. Nie zapomnijmy o przekazaniu na ten czas książeczki zdrowia.

Może się zdarzyć, gdy nikt z rodziny bądź znajomych nie może się podjąć opieki z różnych przyczyn. Na pomoc wychodzą Nam wówczas bardzo już popularne hotele dla zwierząt. W każdym województwie jest ich kila lub kilkanaście, dlatego też bez problemu znajdziemy wolne miejsce dla naszego zwierzaka. Mamy tam zapewnioną całodobową opiekę nad zwierzęciem, opiekę weterynaryjną.

Podróż to dla zwierząt nowe wyzwanie. Zarówno dla tych małych jak i tych większych. Nie wiemy jaka będzie ich reakcja w wyniku długiej wyprawy. Mogą ją przebyć bardzo spokojnie, mogą stać się agresywne albo też i osowiałe, płochliwe. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnujmy z podróży z naszym ukochanym zwierzakiem. Oszczędźmy mu niepotrzebnych i nie zawsze pozytywnych wrażeń. Pod opieką rodziny bądź też hotelu z pewnością będą bezpieczne. Bezpieczni będziemy również i my podróżując z myślą, że nasz czworonożny przyjaciel czeka na Nas w domu i, że ma zapewnioną opiekę taką, jaką my byśmy sobie życzyli…