Nowości:

Parkowanie w Norymberdze

Parkowanie w Norymberdze

Jeśli wybieracie się do Norymbergi samochodem, możecie być pewni, że problemów z parkowaniem mieć nie będziecie. Sprawdźcie sami, jak, gdzie i za ile parkować w Norymberdze.

Parkingi w Norymberdze, jak zresztą w innych niemieckich miastach, są doskonale zorganizowane. Wiadomo, gdzie się znajdują i ile jeszcze zostało na nich wolnych miejsc. Oto nasz przewodnik po norymberskich miejscach do parkowania.

Strefy płatnego parkowania

Norymberga podzielona jest na dwie strefy płatnego parkowania. Pierwsza obejmuje Stare Miasto (Altstadt), druga – całą resztę. Stare Miasto to obszar w obrębie obwodnicy wyznaczanej przez ulice Marientorgraben, Frauentorgraben, Spittlertorgraben, Vestnertorgraben i Laufertorgraben. Łatwo ją rozpoznać, biegnie wzdłuż murów miejskich i parku przypominającego krakowskie Planty.

Na Starym Mieście każde rozpoczęte 20 minut parkowania kosztuje 0,5 euro (w dni robocze od 8 do 18). Ale uwaga: z reguły przy oznaczeniu parkingu na ulicy widnieje tabliczka z napisem Bewohnerparken. Oznacza to, że jest to miejsce wyłączne dla mieszkańców.

Parkowanie poza obrębem Starego Miasta jest tańsze i kosztuje 0,5 euro za każde rozpoczęte 30 minut. Także tam trzeba zwracać uwagę na oznaczenia dotyczące parkingu dla mieszkańców.

System miejskich parkingów

W praktyce lepiej wybrać któryś z dużych, płatnych parkingów rozsianych po całym centrum. Jest ich kilkanaście i oferują łącznie około 5,3 tys. miejsc parkingowych. Co więcej, na głównych ulicach bez problemu zauważyć można czytelne oznaczenia parkingów z wyświetloną liczbą wolnych miejsc.

Stare Miasto podzielone jest na strefy oznaczone różnymi kolorami. Jeśli na przykład chcemy podjechać w okolice Rynku, wybieramy strefę zieloną.

Ile kosztuje postój na tych parkingach? Ceny są zróżnicowane. Godzina kosztuje najczęściej od 1 do 1,8 euro. Maksymalna cena nie powinna przekroczyć kilkunastu euro za dobę. Są także parkingi, takie jak Sebalder Hofe, gdzie za cały dzień zapłacimy tylko 5 euro. Dokładniej parkingi w Norymberdzie opisane są na stronie tamtejszego urzędu miasta.

Park&Ride – w Norymberdze za darmo

Dla tych, którzy nie chcą jeździć po obcym mieście szukając miejsca do parkowania (nawet, jeśli parkingi są dobrze oznaczone) jest Park&Ride. To system parkingów na obrzeżach miasta, gdzie można zostawić auto, a dalej pojechać komunikacją miejską.

Jeżeli chodzi o tego rodzaju parkingi w Norymberdze, to jest ich dwanaście (oferują łącznie 1,8 tys. miejsc). Co ważniejsze, można w nich zostawić samochód zupełnie za darmo. O ile czas postoju nie przekroczy 48 godzin. Wykaz parkingów wraz z liniami komunikacji miejskiej znajdziecie tutaj.

Parkingi Park&Ride w Norymberdze zlokalizowane są przy głównych trasach wylotowych (B14, B8, B4, B2).

Parkingi za darmo w Norymberdze

Oprócz parkingów Park&Ride znajdujących się na obrzeżach, w Norymberdze można zaparkować za darmo także gdzie indziej. Jeśli się uda, to nawet w samym centrum. Gdzie konkretnie? Jednym z miejsc jest parking przy ulicy Judengasse. Kolejnym – Kesslerplatz. Przez dwie godziny można także stać za darmo na parkingu przy Vestnertorgraben.