Paryż to miasto, w którym można spędzić tydzień, dwa albo miesiąc i ciągle mieć coś do zobaczenia. Tak jak wszędzie jednak są miejsca, które trzeba odwiedzić i takie, których nie można pominąć. Co wiąże się z pewnymi wydatkami. Te mogą być niższe lub wyższe. Zasada jest prosta – kto ma mniej niż 25 lat, płaci mniej. Kto jest starszy, tego wycieczka do Paryża będzie kosztowała więcej.
Spis Treści:
ToggleWieża Eiffla, Łuk Triumfalny i Katedra Notre Dame
Trzy pocztówkowe zabytki architektury, które są na liście niemal wszystkich. Wjazd na wieżę Eiffla kosztuje 8,20 euro na pierwszy poziom i 13,40 euro na poziom najwyższy. To jednak wersja dla wygodnych. Kto chce, może wejść schodami (ale tylko na niższy poziom). Wówczas za bilet trzeba zapłacić 4,70 euro. Bilety ulgowe obowiązują dla dzieci w wieku od 4 do 11 lat i młodzieży od 12 do 24 lat. Dzieci młodsze niż 4 lata wchodzą i wjeżdżają za darmo.
Łuk Triumfalny można pooglądać za darmo. Z dołu. Żeby jednak wjechać na górę, trzeba wyjąć z portfela parę euro. Dokładnie – 9 euro w przypadku dorosłych i 5,5 euro w przypadku młodzieży. Zwiedzanie trwa trzy kwadranse.
Podobnie jak w przypadku Łuku Triumfalnego katedrę Notre Dame można oglądać bez opłat. Nawet więcej: można do niej wejść bezpłatnie. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie wpaść na mszę. Lepiej więc nie wybierać się tam w niedzielę.
Luwr, Orsay i Wersal
Być w Paryżu i nie odwiedzić Luwru, to jak być w restauracji i nie zamówić głównego dania. Bilety do Luwru są jednak dość drogie. Żeby zobaczyć tylko wystawy stałe trzeba zapłacić 10 euro. Za dostęp do wszystkich kolekcji – 14 euro. Chyba, że ktoś nie skończył jeszcze 25 roku życia. Wtedy może zwiedzać za darmo. Tak jest też we wszystkich paryskich muzeach.
Muzeum Orsay to przede wszystkim impresjoniści. Oraz bilety tańsze niż w Luwrze. Dostęp do wszystkich kolekcji kosztuje 9 euro. Jednak jeśli przyjdziemy po 16:30 (za wyjątkiem czwartków, kiedy godzina przesuwa się na 18:00) zapłacimy tylko 6,50 euro. A w każdą pierwszą niedzielę miesiąca możemy odwiedzać Muzeum Orsay za darmo. Także tu osoby młodsze niż 26 lat wchodzą bezpłatnie.
Nie można zapomnieć o Wersalu. Pałac leży kilkanaście kilometrów za Paryżem, dostać się tu można koleją. Na miejscu można wybierać między różnymi rodzajami biletów. Dostęp do wszystkich wystaw, pokoi, ogrodów i pałaców kosztuje 18 euro (25 wtedy, kiedy odbywają się koncerty). Sam pałac oglądać można za 15 euro, a pałacyk Trianon za 10 euro. Ale uwaga: osoby w wieku poniżej 26 lat wchodzą wszędzie za darmo. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca od listopada do marca wszyscy mogą oglądać Wersal bezpłatnie.
Paris City Passport
Żeby zobaczyć wymienione wyżej miejsca i muzea trzeba zapłacić prawie 64 euro. Do tego bilety na metro i pociąg. Drogo! Można jednak obniżyć cenę kupując paryską kartę miejską – Paris City Passport. Wybierając wersję dwu lub trzydniową zyskujemy darmowy dostęp do 60 muzeów, w tym Luwru, Orsay i Wersalu za darmo i możliwość korzystania z komunikacji publicznej bez konieczności kupowania biletów. Cena karty dwudniowej to 60 euro, trzydniowej – 65 euro.
Pytanie, czy można zobaczyć cały Luwr, Wersal i Muzeum Orsay w trzy dni?Jeśli ktoś chce pędzić na złamanie karku, ma szansę. W przeciwnym razie – nie da rady.