Ceny w Hiszpanii 2015

0
43
Rate this post

Każde wakacje i każdy urlop wymagają zastanowienia i zaplanowania wielu niezbędnych rzeczy, dzięki którym odpoczynek będzie pełny i po których dobre wspomnienia pozostaną na zawsze.

Wybierając się na wakacje do Hiszpanii, tak jak i do innych krajów, musimy wziąć pod uwagę koszty, jakie przyjdzie nam ponieść. Dobrze jest zaplanować nie tylko samą podróż, ale i pobyt w Hiszpanii. Walutą Hiszpanii jest euro, więc równowartość cen w Hiszpanii do cen w Polsce będzie obliczana na podstawie kursu euro. Obecnie przedstawia się on następująco: 1 EUR to 4,1637 PLN.

ZAPAMIĘTAJ: Walutą w Hiszpanii jest Euro (EUR), 1  = 4,1637 PLN

Podstawą do zaplanowania pobytu w tym kraju będzie zapewnienie sobie i towarzyszom podróży noclegów oraz pożywienia, jeśli nie decydujemy się na nocleg z wyżywieniem. W takim przypadku będziemy zapewne bardzo zainteresowani cenami produktów spożywczych.

Ceny podstawowych artykułów spożywczych

Zaczynając od najbardziej niezbędnych, należy podać cenę jednego bochenka chleba. To koszt 4,50 zł, co w przeliczeniu daje 1,08 . To cena średnia, można ją bowiem umieścić w przedziale od 0,60 do 2,00 . Jeśli chodzi o kilogram sera żółtego ceny kształtują się pomiędzy 4,50 a 15,00 , średnio wynoszą one w przeliczeniu na polską walutę 29,15 zł. Wodę mineralną kupić można w cenie od 0,18  do 2,00 . Makaron w Hiszpanii kupić można za średnio 2,71 zł, czyli 0,65 , a ryż za 2,50 zł, czyli 0,60 . To podobny przedział cenowy.

Niskie, ale jest i haczyk

Według statystyk ceny w Hiszpanii są jednymi z najniższych w Europie, a dotyczy to produktów żywnościowych, napojów oraz wyrobów tytoniowych oraz alkoholu.

Jest to skutek kryzysu gospodarczego, jaki miał tam miejsce. Trzeba wiedzieć, że mowa tutaj o cenach w supermarketach czy zwykłych sklepach spożywczych, a nie o kurortach i miejscowościach turystycznych. Również ten aspekt trzeba wziąć pod uwagę, planując urlop w Hiszpanii.

Nie dotyczy to wszystkich miast kraju, ale niektórych regionów, takich jak Andaluzja czy Walencja. Tam ceny są niskie.

Niskich cen nie powinni oczekiwać ci, którzy wybierają się do miast nastawionych na turystykę. Oprócz tego, że omówione niskie ceny produktów spożywczych dotyczą tylko niektórych rejonów kraju, to pojawia się też kwestia kurortów i miast turystycznych, w których, jak wiadomo, ceny są zwykle wyższe. To ze względu na większą możliwość zarobku, większą ilość osób zainteresowanych niecodziennymi zakupami. Turyści, udając się do miejscowości kurortowych, zdają sobie sprawę, z jakimi kosztami się to wiąże. I zalicza się do tego zarówno restauracje jak i zwykłe sklepy spożywcze czy miejsca noclegowe.

Wyroby tytoniowe najtańsze w Europie

Mowa tutaj nie tylko o cenach produktów spożywczych czy napojów, ale i o cenach wyrobów tytoniowych. Są one obliczane według aktualnego kursu walutowego, w tej chwili 1 EUR to w przeliczeniu na złotówki 4,1637 PLN. Średnia cena paczki papierosów w Hiszpanii to 4,50 , czyli 18,74 zł. Oczywiście to cena kształtująca się różnie w poszczególnych miastach kraju.

Są też takie miejscowości, w których cena za paczkę jest niższa niż średnia cena paczki w Polsce. To na przykład Las Palmas de Gran Canaria – tam cena za paczkę to 2 , czyli 8,33 zł, podczas gdy w Polsce to ok. 12 zł.

Oprócz zwykłych sklepów zakupu papierosów można dokonać również w budce z papierosami, ale tam ceny są wyższe. Podobnie zresztą jest w Polsce – produkty spożywcze dostępne budkach czy automatach są droższe niż w sklepach spożywczych.

Kraj palaczy

W tym kraju jest duży odsetek palaczy. Być może ma to wpływ na wysokość cen w Hiszpanii. Dawniej palenie papierosów było w tym kraju tak bardzo naturalne, że można było to robić nawet stojąc w kolejce do kasy lub w różnych instytucjach, a nawet w autobusach, w których wyznaczane były specjalne miejsca dla palaczy. Dużo paliły także kobiety. Dzisiaj podejście do palenia papierosów przez Hiszpanów nieco się zmieniło. Wprowadzono pewne restrykcje, które zabraniają palenia we wnętrzu pomieszczenia, z którego korzysta się publicznie, czyli np. w restauracji. Być może te restrykcje korzystnie wpłyną na zmniejszenie się liczby palaczy.

Naprzeciw klienta

Wakacje w Hiszpanii to ciągle bardzo często wybierany plan odpoczynku wakacyjnego. Ponieważ Hiszpania należy do Unii Europejskiej, podróżujący nie muszą ponosić kosztów związanych z wyrobieniem specjalnych dokumentów umożliwiających przekroczenie granicy. Wystarczy tylko dowód osobisty i 90-dniowy pobyt w Hiszpanii bez konieczności regulowania kwestii formalnych jest możliwy.

Słowa kluczowe opisujące artykuł: Ceny w Hiszpanii, Hiszpania ceny, Ceny jedzenia w Hiszpanii