Zabytki: Madryt razy 5

0
234
Rate this post

Niektóre zabytki w Madrycie można oglądać za darmo. Za wstęp do innych trzeba płacić. Oto pięć najciekawszych miejsc, które trzeba odwiedzić w tym mieście. Z tego trzy bezpłatne.

Niektórzy błędnie uważają, że jest to nieco uboższe w zabytki miasto. Madryt ma tymczasem wiele do pokazania. To mieszanka stylów i kultur ukształtowana przez burzliwą historię. Co ważne, niektóre zabytki w Madrycie zobaczycie za darmo. Wśród nich są parki, mosty i place. Za wstęp do innych trzeba płacić. Oto nasz zestaw.

Za darmo: Park Buen Retiro

To najpopularniejszy park w Madrycie. Mieszkańcy miasta chętnie odwiedzają go w wolnych chwilach. Oprócz nich także malarze uliczni, grajkowie, żonglerzy i co tam jeszcze kto chce. Nic dziwnego.

Park powstał wokół zbudowanego w 1632 roku pałacu królewskiego (kazał go zbudować Filip IV jako miejsce ucieczki od zgiełku). Dla publiczności otwarto go w 1868 r. Park ma 130 ha i zlokalizowany jest niedaleko muzeum Prado i Bramy Alcala.

Za darmo: Brama Alcala (Puerta de Alcala)

Jeżeli chodzi o tego rodzaju zabytki, Madryt ma się czym pochwalić. Bramy i mosty są w pewnym sensie wyróżnikiem miasta. Tak jest też w przypadku Puerta de Alcala, który należy do najszerzej znanych miejsc w Madrycie.

Brama powstała za czasów Karola III, który chciał zastąpić mały łuk z czasów Filipa III. Był rok 1764 i w modzie był klasycyzm. Brama zamykała miasto od wschodu, a drogą przez nią prowadzącą można było wyjechać do Aragonii. W XIX wieku przeniesiono ją w miejsce, w którym stoi do tej pory, w okolice parku Retiro.

Za darmo: Puerta del Sol

Także ten plac to jeden z symboli Madrytu. Wiele wycieczek właśnie stąd zaczyna zwiedzanie miasta. Dlaczego? Bo znajduje się niemal w samym środku miasta.

Środek Madrytu – Puerta del sol

Skąd się wzięła nazwa? Od słońca, które wschodziło za nim – na wschodzie. Dzisiejszy, owalny kształt placu powstał w XIX wieku. Na środku placu stoi pomnik Karola III z 1997 r.

Płatne: Pałac królewski

Pałac Królewski (czyli Palacio Real) to największy tego typu budynek w Europie. Ma ponad dwa tysiące pokoi, z których odwiedzać można pięćdziesiąt. Mieści się przy Plaza de Espana. Skąd się wziął?

W 1734 roku spłonął zamek, stojący w tym samym miejscu. Król Filip V chciał ją zastąpić budowlą, która przypominałaby Wersal, gdzie Filip spędził młodość. Pałac miał być zrobiony z granitu – miał być odporny na pożary. Budowa zaczęła się w 1738 r. Ćwierć wieku i trzech królów później pałac został ukończony. Jego umeblowanie zajęło kolejnych 100 lat.

Ile kosztują bilety do Pałacu Królewskiego w Madrycie? Podstawowe – 10 euro, ulgowe – 5 euro. Za przewodnika trzeba dać 7 euro. Wstęp na wystawy czasowe kosztuje 5 euro (3 euro ulgowy). Można też kupić specjalny, ważny 48 godzin bilet obowiązujący na cały Pałac za 16 euro (8 euro).

Za darmo do Pałacu Królewskiego wchodzą dzieci do lat 5, duże rodziny nauczyciele (ale zapewne tylko z Hiszpanii). Bezpłatnie odwiedzić można Pałac 18 maja, a także w środy i czwartki od 15 do 18 (lub od 17 do 20 od kwietnia do września). Ta ostatnia opcja tylko dla obywateli UE.

Płatne: Arena Walk Byków Las Ventas:

Gdy idzie o kontrowersyjne zabytki, Madryt ma coś specjalnego. To najważniejsza na świecie arena walk byków, w której walczą najwięksi matadorzy naszych czasów. Miejsce nazywa się Las Ventas i powstało w latach dwudziestych XX wieku, po tym jak w Madrycie wzrosła popularność corridy. Na arenie mieści się prawie 24 tys. widzów.

Las Ventas w Madrycie – tu walczą byki

Odwiedzający Las Ventas oprowadzani są po najważniejszych miejscach. Wchodzą przez bramę główną, następnie prowadzeni są na trybuny, po to, żeby w końcu trafić na samą arenę. Las Ventas warto odwiedzić, nawet jeśli jest się przeciwnikiem corridy.

Ile kosztują bilety? Za normalny trzeba zapłacić 9 euro. Dzieci do lat 12 płacą 6 euro, a te w wieku poniżej 5 lat wchodzą za darmo. Do stacji Las Ventas dojechać można metrem (linie 2 i 5) oraz autobusami nr 12, 21, 38, 53, 110 i 146. Więcej o biletach i samej arenie można przeczytać tutaj.