O co pytać w biurze podróży wybierając się na wakacje z małym dzieckiem?

0
29
Rate this post

Wybierając miejsce na rodzinne wakacje z dziećmi bierzemy pod uwagę nie tylko cenę wycieczki, piękne widoki, cudowne plaże czy też wygodną formę dojazdu na miejsce wypoczynku. Równie ważne jest dla nas zaplecze socjalne hotelu oraz atrakcje dla najmłodszych, jakie oferuje hotel
i biuro podróży.

Każdy rodzic czy opiekun chce, aby jego dziecko miało słoneczne i udane wakacje, z których wróci pełne energii i z cudownymi wrażeniami. Warto więc wiedzieć, o co pytać w biurze podróży wybierając ofertę wakacyjną tak, aby na miejscu ustrzec się przed niemiłymi niespodziankami czy też nerwami wynikającymi
z braku odpowiedniego zaplecza socjalnego.

Sprawy organizacyjne związane z wyjazdem

Tak, jak osoba dorosła wyjeżdżająca za granicę musi posiadać dokument poświadczający jego tożsamość, tak i dziecku musimy wyrobić tymczasowy dowód tożsamości lub paszport. Warto dopytać także, czy biuro nie wymaga jeszcze jakiś dodatkowych dokumentów dziecka.

Koniecznie zapytajmy także o oferowane przez biuro ubezpieczenie: jaki jest jego koszt, z jaką firmą ubezpieczeniową biuro podróżuje, jaka jest kwota na jaką się ubezpieczamy, jaki jest zakres ubezpieczenia oraz czy ewentualnie można się doubezpieczyć, jeżeli kwota ubezpieczenia nie będzie nam odpowiadała.

W większości hoteli zagranicznych doba hotelowa rozpoczyna się w godzinach 14.00 – 16.00. Jeżeli
w podróż wybieramy się z maluchem może okazać się, że będziemy potrzebowali już wcześniej wejść do pokoju, aby np. położyć zmęczone podróżą dziecko. Warto więc zapytać w biurze podróży, czy hotel umożliwia ewentualne wcześniejsze zakwaterowanie rodzicom z dziećmi.

Dojazd na wakacje

Im mniejsze dziecko, tym trudniej może ono znosić długą podróż. Biura podróży odradzają zazwyczaj podróż autokarem dla dzieci poniżej 2-3 lat. Taki maluch ma swoje potrzeby i nie zawsze podróżując autokarem będziemy w stanie mu je zaspokoić. Obojętnie jednak, czy podróżujemy samolotem, autokarem czy własnym samochodem pytajmy, jaki jest orientacyjny czas dotarcia na miejsce wypoczynku. Pozwoli nam to odpowiednio przygotować się do podróży.

Wybierając podróż autokarem czy samolotem pytajmy, czy możemy zabrać ze sobą wózek i czy będzie to dodatkowo płatne. W zależności od wieku dziecka zapytajmy również, czy przewożąc dziecko w autokarze wymagane jest posiadanie fotelika.

Wyposażenie pokoju

Spędzając wakacje z dzieckiem, wybór pokoju i hotelu jest bardzo ważny. Apartament to miejsce, w którym my i dziecko będziemy wypoczywać – powinien być on więc komfortowy oraz wyposażony w niezbędne do opieki nad dzieckiem sprzęty.

W zależności od wieku dziecka, zapytajmy się, czy na wyposażeniu pokoju hotelowego czy też apartamentu są:

– łóżeczko dla dziecka, krzesełko itd. (oraz czy ich dostawienie jest dodatkowo płatne),
– wanna (przyda się szczególnie przy mniejszych dzieciach). Jeżeli w pokoju jest prysznic warto zapytać, czy istnieje możliwość wynajęcia małej wanienki,
– czajnik elektryczny.

Powinniśmy zapytać również o to, jak często zmieniana jest pościel, czy w pokoju jest komplet ręczników dla gości oraz czy ewentualnie można wynająć apartament z aneksem kuchennym (przyda się to szczególnie
w sytuacji, gdy sami przygotowujemy dla dziecka posiłki).

Wyposażenie hotelu

Wśród pytań związanych z wybranym przez nas hotelem powinny się znaleźć m.in.:

– czy w hotelowej restauracji jest menu dla dzieci,
– czy na terenie hotelu znajduje się plac zabaw,
– czy hotel posiada basen dla dzieci lub brodzik,
– czy można wypożyczyć na miejscu parasol i leżak,
– czy hotel przystosowany jest do poruszania się z wózkiem dla dziecka.

Jeżeli lubimy aktywny wypoczynek i planujemy na wakacjach wycieczkę rowerową zapytajmy, czy hotel prowadzi wypożyczalnie rowerów –  w tym małych rowerków dla dzieci. Coraz więcej hoteli i biur podróży ma w swojej ofercie także animacje dla dzieci, czyli zajęcia, gry i zabawy mające zająć dzieci na wakacjach. Warto więc zapytać czy istnieje opcja zapisania się na animacje i czy jest ona dodatkowo płatna.

Miejsce wypoczynku

Dokładnie dopytajmy się także o samą miejscowość, gdzie zamierzamy wypocząć: czy jest ona np. spokojnym kurortem, czy raczej miejscowością słynącą z nocnego życia i dyskotek. Ważne dla nas powinno być także to, czy w okolicy jest sklep, gdzie ewentualnie można kupić rzeczy dla dziecka (np. mleko) oraz kantor.

 

Zapytajmy również, jaka jest odległość hotelu od plaży oraz o to, czy plaża jest piaszczysta czy kamienista. Jest to o tyle ważne, że pozwoli za wczasu stwierdzić, czy potrzebujemy zakupić dla dziecka specjalne buty na plażę.

 

Wakacyjny wyjazd ma być zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców wypoczynkiem, relaksem i beztroskim czasem na zabawę. Jeszcze przed wyjazdem zadbajmy więc o to, aby nic nie przeszkodziło nam we wspólnym spędzaniu czasu na wymarzonych wakacjach.