Ceny autostrad i paliwa w Chorwacji

0
50
Rate this post

Jak co roku, niebawem wielu Polaków wyjedzie do Chorwacji. Gwarantowana pogoda, przepiękne plaże i niepowtarzalny klimat chorwackiego wybrzeża przyciąga wielu turystów z całego świata. Przygotowując się do wyjazdu, warto wiedzieć na jakie wydatki musimy być przygotowani, aby nie zaskoczyły nas koszty podróży.

W Chorwacji obowiązującą waluta jest kuna chorwacka (HRK), której wartość w przybliżeniu to trochę powyżej 0,5 zł (kurs z dnia 19.06.2015 – 0,5507 PLN). Można sobie prosto i szybko przeliczać, że 2 kuny to mniej więcej 1 zł. Polacy najczęściej podróżują do Chorwacji samochodami. Przed wyjazdem więc zapoznajmy się z szacunkowymi cenami paliw i opłat za autostrady, co umożliwi nam skalkulowanie kosztów dotarcia do celu.

CENY PALIW

W Chorwacji najbardziej popularne są sieci stacji benzynowych INA, Tifon, Lukoil, Crodux i Petrol. W maju 2015 ceny benzyny Eurosuper BS 95 wahały się od 10,18 do 10,20 HRK za litr. Benzyna Eurosuper BS 98 była nieco droższa i ceny oscylowały w przedziale 10,55-10,72 HRK za litr, w zależności od stacji benzynowej. W Chorwacji możemy też kupić benzynę Eurosuper BS 100 za 10,85 do 10,95 HRK za litr. Cena paliwa Eurodiesel BS kształtowała się na poziomie 9,48-9,54 HRK za jeden litr, a gaz Autoplin kosztował w zasadzie wszędzie 4,22 HRK za litr.

OPŁATY ZA PRZEJAZD AUTOSTRADĄ

W Chorwacji przejazdy autostradami są płatne. Nie istnieje system winiet. Opłaty pobierane są przy bramkach usytuowanych przy zjazdach. Już od samego przejścia granicznego Letenye (Węgry-Chorwacja) możemy skorzystać z podróży autostradą, którą bezpiecznie i wygodnie dotrzemy do miejscowości położonych nad Adriatykiem. Podróż jest bardzo przyjemna z uwagi na piękne widoki, kilka tuneli o długości nawet kilku kilometrów oraz na możliwość podziwiania panoramy Zagrzebia. Cennik przejazdu autostradą można znaleźć na stronie http://www.hak.hr/info/cestarine/

Istnieje oczywiście możliwość przejazdu drogą nr 1, która nie jest płatna, ale czas przejazdu znacznie się wydłuży. Drogi są węższe, często kręte, ale nawierzchnia jest bez zarzutu.