Neapol – Centrum Południowych Włoch

0
35
Rate this post

„Zobaczyć Neapol i umrzeć” – głosi pewne znane przysłowie. Ma ono w sobie całkiem sporo sensu, miasto to jest bowiem przez wielu ludzi uważane za jedno z najpiękniejszych na świecie. Malowniczo położone nad Zatoką Neapolitańską i w pobliżu słynnego Wezuwiusza ma świetne warunki na to, aby stać się niezwykle atrakcyjnym miejscem. Piękno Neapolu tkwi także w jego bogactwie kulturowym. Liczne muzea i kościoły skutecznie przyciągają turystów z całego świata.

NeapolJak przystało na miejsce tego typu, Neapol poszczycić się może długą i bogata historią. Założony został już ok. 5 wieku p.n.e. przez starożytnych Greków. Następnie przeszedł pod panowanie Rzymian, którzy roztoczyli swoją władzę nad całą Italią. Po upadku Cesarstwa przez pewien czas stał się właściwie wolnym i niezależnym miastem, jednak stan ten szybko dobiegł końca. W średniowieczu i w czasach nowożytnych tereny te, wraz z samym miastem, przechodziły niemal z rąk do rąk wśród różnych europejskich krajów, takich jak Hiszpania czy Austria. W XIX w. stał się stolicą Królestwa Obojga Sycylii, jednak tylko na kilkadziesiąt lat, bowiem już w 1860 r. został zdobyty przez wojska Giuseppe Garibaldiego i znalazł się w granicach zjednoczonych, niepodległych Włoch. Miasto nie zostało niestety oszczędzone przez okrutną wojnę – w latach II wojny światowej był okupowany przez wojska niemieckie i doznało wielu zniszczeń. Wciąż jednak poszczycić się może niezliczonymi zabytkami i pięknymi zakątkami.

Według wielu ludzi Neapol jest miejscem o niezwykłym uroku i charakterze. Do jego najsłynniejszych atrakcji i zabytków należą wspaniałe i niepowtarzalne zamki, w tym Castel dell’Ovo – budowla stojąca na niewielkiej wysepce u wybrzeża miasta, wzniesiona jeszcze w czasach późnej starożytności. NeapolCiężko jest wymienić wszystkie muzea i pałace, które można tutaj spotkać. Miasto to słynie również z wielu charakterystycznych potraw, takich jak pizza czy specjalna odmiana spaghetti. Pochodzi stąd wielu słynnych artystów, pisarzy, malarzy oraz polityków.

Neapol jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych miast w całych południowych Włochach, nie tylko ze względu na swoje znaczenie gospodarcze. Stanowi on pewnego rodzaju wizytówkę tego regionu kraju. Wizytówkę, która jak najbardziej godnie reprezentuje swoją część Włoch. Warto odwiedzić to miasto, chociażby po to, aby poznać i poczuć specyficzny charakter tamtych stron, zobaczyć ich mieszkańców czy posmakować ich kuchni. Dla wielu ludzi może to być niesamowita i niezapomniana wyprawa. Ludzie, którzy chociaż raz się tam wybrali są najlepszym dowodem na to, że Neapol śmiało może startować w zawodach o tytuł najpiękniejszego miasta świata.