Elbrus 5642 m.n.p.m, uważany przez Alpinistów za najwyższy szczyt Europy, przyciąga swoim pięknem i surowością. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi z języka perskiego i znaczy: błyszczący. Góra jest wygasłym wulkanem. Nazywana też Górą Światła lub Górą Tysiąca Gór.
Góra jest znana ze swoich kaprysów, załamań pogody i szczelin, powstałych w najmniej oczekiwanym miejscu. Wulkan leży na terenie Rosji.
Dobrze wiadomo, że jeśli ma się w planach wyprawy wysokogórskie na najwyższe szczyty świata, to powinno się zacząć od góry będącej w naszym przypadku najbliżej, czyli od Elbrusa. Ten wygasły wulkan może sie okazać bardzo zdradliwy.
Innym masywem wulkanicznym jest Góra Ararat leżąca w centrum Wyżyny Armeńskiej w Turcji.
Według podań jest to góra na której zatrzymała się po powodzi Arka. Po wielkim katakliźmie, to właśnie tutaj osiadła łódź Noego. Wiele osób jest przeświadczonych, iż jest to prawda i z nadzieją spogląda w stronę góry mając nadzieję, że wkróte tajemnica zostanie rozwiązana. W poszukiwaniu zaginionej arki wyruszyło już kilka ekspedycji jednak, żadna nie odniosła sukcesu, mimo długich przygotowań i nadzieji na potwierdzenie słów zawartych w Księdze Rodzaju – Genesis.
Ararat składa się z dwóch szczytów, Małego Araratu 3896 m.n.p.m i Wielkiego Araratu 5137 m.n.p.m. Do wyprawy należy się zacząć przygotowywać wcześniej. Uzyskanie wszystkich zezwoleń może zabrać dużo czasu. Uzupełnimy też nasz ekwipunek. Szczyt i jego pobliże jest przysypane wiecznym śniegiem. Niezbędne będą raki.
Pierwszym Polakiem, który wszedł na szczyt Araratu był Józef Chodźko 18.08.1850
Kluczewska Sopka, to najbardziej aktywny wulkan w Eurazji. 4750 m.n.p.m.
Inne wulkany w Azji, to: Fudżi w Japonii, Semeru w Indonezji, Mayon Filipiny.
Azja jest kontynentem występowania wielu wulkanów. Mayon ostatni raz wybuchł 1984. Jest najaktywniejszym wulkanem Filipin.
Wulkany fascynują ludzkość od bardzo dawna. Ich niszczycielska moc jest znana, niekiedy podawana z ust do ust, z pokolenia na pokolenie. Wulkan Krakatau, w 1883 rozpoczęła się jego erupcja, która skończyła się katastrofą. Ponad połowa wyspy na której się znajdował zniknęła, a potężna fala tsunami, powstała z spływów piroklastycznych dokonała dodatkowego spustoszenia. Dzikość natury jeszcze raz okazała się nieokiełnznana i nieprzewidywalna.
Wulkan Fudżi najwyższy szczyt Japonii leży na wyspie Honsiu. W 2013 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fudżi jak żaden inny wulkan jest częścią historii k kraju, Japonii gdzie się znajduje. Jest miejscem wielu wycieczek i pielgrzymek. Celem ich jest najczęściej zobaczenie wschodzącego słońca, dlatego na górę Fudżi należy się wspinać nocą.
Niezapomniane widoki, Kraj Wschodzącego Słońca. Nie bez powodu Japonia jest nazywana w ten sposób. Chcąc doświadczyć egzotyki i czaru tego kraju zacznijmy od początku. Dotknijmy jednego z największych symboli Kraju Kwitnącej Wiśni- wygasłego wulkanu Fudżi.