Nowości:

USA kontratakuje

USA kontratakuje

Po nieudanych zamachach w Detroit prezydent USA Barack Obama nie wahał się długo i zgodził się na wprowadzenie nowych przepisów, które to nakazywały ścisłą kontrolę obywateli 14 krajów, w większości muzułmańskich.

Wiele osób zarzucało, że jest to polityka dyskryminująca przylatujących z tamtych stron. Poza tym taka ścisła kontrola jest bardzo czasochłonna i uciążliwa. W piątek ogłoszono więc nowe metody kontroli. Ścisłemu sprawdzeniu mają podlegać tylko te osoby, które są zidentyfikowane przez wywiad jako podejrzane.

Nowe przepisy mają zmniejszyć napięcie na lotniskach, a także ograniczyć nawał pracy dla kontrolerów, bo przecież takie kraje jak chociażby Nigeria mają miliony mieszkańców.

Nowe przepisy nie zmieniają jednak sytuacji 24 tysięcy osób, które znajdują się na „liście obserwacyjnej” amerykańskiego wywiadu i mają kategoryczny zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Od zamachów z wykorzystaniem samolotów minęło już sporo czasu. Jednak obawa o bezpieczeństwo jest na tyle silna, że przepisy kontroli wciąż są takie jak przy stanie alarmowym.