Waluta w Turcji

0
53
Rate this post

Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka. Została wprowadzona po wielu perturbacjach finansowych 1 stycznia 2009 roku. Jej symbol to TRY. Lira turecka dzieli się na 100 kuruszy. Obecny średni kurs w stosunku do polskiej złotówki wynosi: 1 TRY = 1,4990 PLN.

W obiegu znajdziemy monety o nominałach 1, 5, 10, 25 oraz 50 Kr i L1. Banknoty to kolejno L5, L10, L20, L50, L100 oraz L200. Na nich wszystkich znajdziemy podobizny Mustafy Kemala Ataturka.

Turecka waluta jest w pełni wymienialna poza granicami Turcji. Ponieważ nie ma ograniczeń odnośnie wwożenia obcej waluty na terytorium tego azjatyckiego państwa, najbardziej opłacalną formą zakupu liry jest wymiana na miejscu posiadanych dolarów lub euro. Czyni tak zdecydowana większość turystów. Jest to bardzo opłacalne.

Wymienić walutę możemy bez problemu w bankach, kantorach, hotelach czy na lotnisku. Najbardziej opłacają się właśnie kantory. Nie będzie problemu z płaceniem na przykład euro na straganach i targowiskach, centrach handlowych, większych miastach oraz ośrodkach turystycznych.