Wulkany poza naszą planetę

0
256
Rate this post

Na całej naszej planecie możemy zaobserwować wulkany. Ale nie tylko tutaj są one obecne. Możemy je zauważyć również poza Ziemią. Największym wulkanem w naszym układzie słonecznym jest Olympus Mons czyli góra Olimp. Znajduje się on na Marsie. Na szczęście jest to wygasły wulkan niemniej jednak stanowi on niemałą ciekawostkę. A to nie jedyna nieziemska ciekawostka.

Znajdujący się na Marsie Olympus Mons wznosi się na wysokość ponad 26 km. Możliwe, że jego szczyt pokryty jest chmurami zestalonego dwutlenku węgla. Związane jest to z atmosferą Marsa, różniącą się znacząco od naszej. Ale jeżeli tyle wynosi jego wysokość to jakie są jego pozostałe wymiary? Jego podstawa to 550 km szerokości. Możliwe jest, że ostatnia eksplozja tego wulkanu miała miejsce sto lub nawet dwieście milionów lat temu. Oszacowanie wieku tego wulkanu nie jest łatwe, są spore wahania. Olympus Mons to przykład pozaziemskiego wulkanu. Jest on na szczęście nie aktywny. Imponują jego rozmiary. Ale nie tylko Mars coś skrywa.

Przyjrzyjmy się również planecie Wenus. Pomiary ilości dwutlenku siarki w atmosferze mogą świadczyć o tym, że na planecie tej występują aktywne wulkany. Na planecie nie zaobserwowana do tej pory płynącej magmy. Jednak szacuje się, że powierzchnia tej planety została ukształtowana przez procesy wulkaniczne.

Ale prawdziwą ciekawostkę stanowi księżyc Saturna – Tytan. Szacuje się, że na nim występują lodowe wulkany. To zabrzmi jak science-fiction, ale te wulkany rzeczywiście zamiast lawy wyrzucają lód i inne podobne substancje. Szacuje się, że na Tytanie występują przynajmniej trzy takie wulkany i wznoszą się one na wysokość od 1000 do 1500 metrów. Odkrycie to jest o tyle ciekawe, że może, ale nie musi, wskazywać na występowanie prymitywnych form życia na tym księżycu. Związane jest to z występowaniem różnych związków organicznych w pobliżu wulkanów. Ale na razie jest to tylko podejrzenie.

Wszechświat jest pełen niespodzianek. Choć pewną ciekawostką może być fakt, że wulkany są obecne zarówno na Ziemi, jak również poza nią. Może to świadczyć o tym, że we wszechświecie zachodzą podobne procesy, co z kolei może nam pomóc w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Ale to tylko jedna ze wskazówek.