Pomysł na weekend: Bolesławieckie Święto Ceramiki

0
93
Rate this post

Tradycja wyrabiania naczyń ceramicznych w Bolesławcu sięga czasów średniowiecza. Nie bez powodu nadano mu więc miano „miasta ceramiki”. W trzeci weekend sierpnia (17–21 sierpnia 2016), jak co roku, odbędzie się tu Bolesławieckie Święto Ceramiki. Nie może przegapić go żaden miłośnik tej wyjątkowej formy rękodzieła.

Ceramika bolesławiecka rozpoznawalna jest na pierwszy rzut oka bez większego problemu. Wyróżnia ją bowiem paleta barw (tradycyjnie to kobalt w połączeniu z elementami zieleni, bieli i brązu) oraz charakterystyczne wzory. Jakkolwiek z upływem czasu manufaktury bolesławieckie starają się urozmaicić katalog wzorów i kolorystykę, te tradycyjne nadal cieszą się zainteresowaniem.

Obchody Święta Ceramiki rozpocznie ciesząca się dużą popularnością parada „Ceramiczny Karnawał”, która wystartuje w piątek 19 sierpnia o godzinie 17:00 z ulicy Adama Asnyka. Jej uczestnicy przemaszerują w stronę Rynku, gdzie – na schodach Ratusza – oczekiwać będzie jury. Na autorów najlepszych kreacji czekają nagrody. Parada ma charakter otwarty i mogą w niej brać udział zarówno osoby indywidualne, jak i firmy.

W trakcie trwania święta nie zabraknie atrakcji dla osób zainteresowanych procesem wytwarzania i ozdabiania ceramiki. W Miasteczku Animacji Ceramicznych (na skwerze BOK-MCC) odbywać się będą warsztaty ceramiczne dla najmłodszych, nauka malowania biskwitów metodą stempelkową oraz warsztaty garncarskie.

Adres:
BOK-MCC
pl. Piłsudskiego 1C
59-700 Bolesławiec

Również Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przygotowało warsztaty toczenia na kole garncarskim oraz ręcznego zdobienia naczyń ceramicznych za pomocą stempelków i pędzli. Wstęp na warsztaty będzie bezpłatny! Odbędą się one:

19 sierpnia 2016, godz. 12:00-18:00, Dział Ceramiki
20 sierpnia 2016, godz. 12:00-18:00, Dział Historii Miasta
21 sierpnia 2016, godz. 10:00-16:00, Dział Ceramiki

Adres:
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Dział Ceramiki
ul. Mickiewicza 13
59-700 Bolesławiec

Dział Historii Miasta
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

Manufaktura przy ul. Gdańskiej zaplanowała szereg atrakcji pod wspólną nazwą „Piknik w Kolorze Blue”. W dniach 19-21 sierpnia 2016 od 8:00 do 17:00 (o pełnych godzinach) możliwe będzie bezpłatne zwiedzanie fabryki w językach: polskim, niemieckim i angielskim. To gratka dla tych, którzy chętnie zajrzeliby nie tylko do garncarskiego warsztatu ale także do pieca ceramicznego. Pełna lista zaplanowanych atrakcji znajduje się na profilu facebookowym manufaktury.

Adres:
Manufaktura w Bolesławcu
ul. Gdańska 30
59-700 Bolesławiec

Istotną częścią obchodów Święta Ceramiki są wystawy. GoEuro przygotowało krótki przegląd wernisaży, które odbędą się w tym czasie. Warto wiedzieć, iż wstęp na wystawy przygotowane przez Muzeum Ceramiki (zarówno stałe, jak i czasowe) w trakcie trwania Święta Ceramiki będzie bezpłatny.

WernisażGdzie / Kiedy
„Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej”18 sierpnia 2016 o godz. 20:00
Galeria „Mała Biała” BOK-MCC
51. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski19 sierpnia 2016 o godz. 16:00
Rynek
„Wielorakość”, wystawa Krystyny Gay-Kutschenreiter19 sierpnia 2016 o godz. 19.30
Ratusz
„Transmisje”, mozaiki Mirosława Kocińskiego19 sierpnia 2016 o godz. 20:00
Muzeum Ceramiki (Dział Historii Miasta)
„Z bolesławieckiej gliny”20 sierpnia 2016 o godz. 18.00
Muzeum Ceramiki (Dział Ceramiki)

Po raz kolejny w scenerii bolesławieckiego Rynku możliwe będzie obserwowanie procesu budowy, rozpalania, wypału oraz wygaszania autorskiego pieca ceramicznego do utrwalania ceramiki. Wykona go artysta ceramik Mateusz Grobelny, który ze Świętem Ceramiki związany jest od kilku lat. W 2009 roku na skwerze w Rynku artysta prezentował konstrukcję „Akwarium Ognia”, z kolei w 2015 „Drzewo Ognia”. Budowa pieca rozpocznie się już we środę 17 sierpnia, a proces wypału w piątek 19 sierpnia. Będzie to wyjątkowa szansa zapoznania się z etapami tworzenia i utrwalania ceramiki unikatowej! Warto więc pojawić się na Rynku w tych dniach kilkukrotnie.

W czasie Święta Ceramiki nie zabraknie oczywiście słynnych bolesławieckich naczyń. Każdego dnia (od środy 17 sierpnia do niedzieli 21 sierpnia 2016 r.) w godzinach od 10:00 do 20:00 trwać będzie na Rynku „Ceramiczny zawrót głowy” – targi ceramiczne, w trakcie których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Swoje unikatowe wyroby ceramiczne zaprezentuje bowiem ponad 100 wystawców! Szczegółowy plan obchodów Święta Ceramiki znajdziecie na stronie poświęconej temu wydarzeniu.

Jak dojechać do Bolesławca?

Idealnym rozwiązaniem jest podróż pociągiem. Zatrzymują się tu wszystkie pociągi osobowe Kolei Dolnośląskich, które jeżdżą na trasie Wrocław – Bolesławiec – Węgliniec. Bolesławiec to stacja końcowa bezpośredniego połączenia PKP Intercity z Wrocławia Głównego.

Bezpośredni autobus do Bolesławca dociera między innymi z Jeleniej Góry, Lubania, Lwówka Śląskiego, Lubina i Legnicy. Połączenia na tych trasach realizują: PKS Gorzów Wielkopolski Sp. z o.o., PKS Tour Sp. z o.o. Jelenia Góra, Lider sp. j. oraz PKS w Bolesławcu Sp. z o.o.

 

Ze względu na swoje położenie w Euroregionie Nysa Bolesławiec znajduje się na obszarze ważności całodziennego biletu Euro-Nysa. Więcej na ten temat dowiedzieć się można na stronie GoEuro poświęconej podróży do Bolesławca.