Maroko – jak się tam poruszać?

0
58
Rate this post

Transport w Maroku jest stosunkowo niedrogi. Sieć autobusowa jest rozwinięta, choć czas przejazdu między miastami może być długi. Koleje w Maroku łączą najważniejsze miasta i nie różnią się zbytnio od Polskich. A teraz konkretnie: jak poruszać się po Maroku?

Kto się postara, może objechać najważniejsze miasta w Maroku za 200 zł. Wszystko przez to, że przejazdy są w tym kraju stosunkowo niedrogie. Trzeba jednak co nieco o nich wiedzieć. W skrócie: kolej w Maroku jest wygodna, ale nie wszędzie się nią dotrze. Marokańskie autobusy – tanie, ale wolne. A taksówki za pół darmo, choć nie wszystkie. W szczegółach wygląda to tak:

Koleje w Maroku: trzy główne trasy

Marokańska kolej nie jest zbyt rozwinięta. Można jednak podróżować pociągiem między najważniejszymi miastami (poza Agadirem). Trzy główne linie łączą Tanger z Casablancą przez Rabat, Casablankę z Marrakeszem i Oujdę z Kenitrą przez Fez. Jest też pociąg, który łączy lotnisko Mohammeda V z Casablanką.

Koleje w Maroku są zaskakująco dobrej jakości. Dostarczone przez Belgów wagony w zasadzie nie odbiegają od tego, co można spotkać w naszej części Europy. Kto chce, może skorzystać z kuszetki (ale tylko na trasie z Tangeru do Marrakeszu).

Jeżeli chodzi o ceny, koleje w Maroku pozytywnie zaskakują. Ceny biletów rzadko przekraczają sto złotych za osobę (i to pierwszą klasą!). Przykładowo, przejazd koleją z Marrakeszu do Fez kosztuje 195 Dh, czyli niecałe 75 zł. Dzieci do lat czterech podróżują za darmo, te młodsze niż 12 lat mają zniżki: od 10 do 50%.

Mimo, że same wagony są w porządku, koleje w Maroku uczą cierpliwości. Trasę z Marrakeszu do Fez pociąg pokonuje w 7 godzin. A to niecałe 500 km. Rozkład jazdy sprawdzić można na stronie kolei (www.oncf.ma). Rezerwacji nie ma, ale można kupić bilet wcześniej, w dworcowej kasie.

Maroko: autobusy wolne, ale niedrogie

Podobnie mogą się dłużyć podróże autobusami. Dla przykładu, z Agadiru do Marrakeszu jedzie się 3,5 godziny (240 km). Z Tangeru do Casablanki – 5,5 godziny (340 km). Z drugiej strony jest niedrogo.

Bilet na pierwszej z powyższych tras kosztuje 95 Dh, czyli około 35 zł. Na drugiej – 135 Dh, a więc 52 zł. Firmą, która obsługuje dalekobieżne połączenia jest Compagnie de Transports Marocains.

W większych miastach funkcjonuje transport publiczny. Przejazd kosztuje zwykle 3Dh, czyli 1,2 zł. Ponoć zdarzają się w nich kradzieże.

Taksówki w Maroku: tanio albo nie

Zamiast tłuc się miejskimi autobusami można skorzystać z usług taksówkarzy. Jeżeli chodzi o taksówki w Maroku, to należy rozróżnić dwa ich rodzaje. Petit taxis są tańsze, ale gorsze (zwykle małe auta w rodzaju Peugeota 206). Grande taxis to lepsze auta, wyższe ceny i z reguły z góry ustalone trasy.

Najniższą stawką za przejazd petit taxi jest 5Dh (2 zł). Z reguły koszt usługi nie powinien przekroczyć 20Dh. Kierowcy mają obowiązek włączania taksometru i należy się o to upomnieć. Lepiej też używać drobnych, ponieważ taksówkarze „nie zawsze mają wydać”. W przypadku grande taxi lepiej od razu umówić się na stawkę. Przejazd dużą taksówką z lotniska do Casablanki kosztuje 250 Dh (100 zł!).