Odkryj wszystkie tajemnice Gruzji

0
64
Rate this post

Gruzja urzekła już niejedną osobę… Jej majestatyczne krajobrazy, gościnni mieszkańcy, a także wyborne wina są w stanie „zarzucić sieci” na każdego przybysza z zagranicy… Sprawdźmy więc, jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie magiczna Gruzja.

  • Tbilisi – stolica oraz największe miasto „Kolebki Wina”

Tbilisi fascynuje o każdej porze dnia, a także nocy – najbardziej urzeka jednak po zmroku, kiedy to blask ulicznych świateł harmonizuje z gruzińskim, rozgwieżdżonym niebem…

Głównym punktem „Perły Kaukazu” – bo tak często mówi się o Tbilisi, jest stare (bardzo stare) miasto. Warto zauważyć, że miejsce to obfituje w zabytki, a także miejsca kultu, charakterystyczne dla tej części świata.

  • Spacer po Tbilisi

Podczas spaceru po największym mieście Gruzji będzie można zobaczyć m.in.: świątynię Metechi pochodzącą z XIII wieku, gruzińsko – prawosławną katedrę Sioni z VI wieku – w  której do dziś jest przechowywany krzyż świętej Nino, zabytkową synagogę, najstarszą w Tbilisi bazylikę Anchiskhati z VI wieku, Abanotubani – starą dzielnicę miasta znaną z obecności łaźni siarkowych, katedrę św. Trójcy (będącą siedzibą Katolikosa Gruzji) oraz Muzeum Narodowe, w którym jest eksponowane Złoto Kolchidy.

Tbilisi, przez wzgląd na obecność słynnych łaźni siarkowych, stanowi bardzo popularne miejsce wycieczek.

  • Mccheta – poznaj jedno z najstarszych miast Gruzji

Mccheta jest religijnym ośrodkiem Gruzji – to właśnie w tej części „Kolebki Wina” Gruzini przyjęli chrześcijaństwo (w IV wieku). A jak jest dzisiaj? Dzisiaj największą atrakcją Mcchety jest spacer odrestaurowanymi, krętymi uliczkami, prowadzącymi do kramów z pamiątkami.

  • Stepancminda – niewielka miejscowość zlokalizowana północno – wschodniej Gruzji  

Stepancminda stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gruzji. Z czego to wynika? Głównie z faktu, że w tej części kraju można podziwiać skaliste szczyty Wielkiego Kaukazu.

Widoki zapierające dech w piersiach

Majestatyczne góry warto podziwiać z jednego ze szczytów – ale jak tam wjechać? Najlepszym rozwiązaniem jest wjazd samochodem terenowym. Ze szczytu góry, na której znajduje się zabytkowy kościół Gergeti z XIV wieku, rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu (5047 m n.p.m.). To trzeba zobaczyć na własne oczy.

  • Kutaisi – miasto położone w zachodniej Gruzji nad rzeką Rioni

Kutaisi jest drugim pod względem wielkości miastem Gruzji, cieszącym się dużą popularnością wśród turystów. To głównie zasługa katedry Bagrati pochodzącej z XI wieku.

Ważną informacją dla podróżnych może być fakt, że w niedalekiej odległości od miasta znajduje się przepiękny klasztor Gelati, wpisany na Listę UNESCO. Wyjazd do klasztoru stanowi szczególne przeżycie dla osób interesujących się historią Gruzji. Na chętnych czekają tam unikalne freski przedstawiające świętych oraz gruzińskich władców.

  • Borjomi – rozsmakuj się w wybornej wodzie… Borjomi

Borjomi jest miejscowością znaną z obecności źródeł mineralnych, a także wody pod tą samą nazwą… Borjomi. Tutaj, w otoczeniu rzek, wąwozów, a także malowniczych skał, można odpocząć od szarej codzienności.

Wakacje w Gruzji stanowią unikalne połączenie kaukaskiej przygody z możliwością poznawania wielowiekowych zabytków. Chcesz jak najgłębiej wniknąć w tajemnice „Kolebki Wina”? Koniecznie skorzystaj z oferty biura podróży.