Atrybuty każdego podróżnika

0
72
Rate this post

Są takie miejsca w kraju, które każdy turysta winien odwiedzić. Są też i takie przedmioty, które powinny znaleźć się w bagażu każdego podróżnika. Nie zajmą one wiele miejsca, ale okażą się być strzałem w dziesiątkę na turystycznym szlaku bądź pieszej przechadzce po mieście. Co więc takiego n ależy zapakować, aby Nasz pobyt w miejscu docelowym był „dopięty na ostatni guzik”?

Kompas, mapa samochodowa, podróżny atlas.

Przedmioty te biorą górę nad pozostałymi. Bowiem chyba każdy z Nas chce w miarę sprawnie i bez niemiłych przygód trafić w miejsce docelowe. Aby zaoszczędzić czas na wszelkie niepotrzebne manewry oraz kilkugodzinne błądzenie, należy zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju przedmioty nawigacyjne. Dziś już bardzo popularne stało się używanie nawigacji GPS. Jednak nie jest to jeszcze urządzenie na każdą kieszeń.

Kompas jest przyrządem nawigacyjnym, służącym do wyznaczania kierunków. Najbardziej skuteczny i „prawdomówny” jest wtedy, gdy korzystamy z niego z pomocą mapy. Kompas, aby właściwie wskazał kierunek należy umiejętnie używać. Konieczne jest używanie tego przyrządu w pozycji pionowej z dala od wszelkiego rodzaju urządzeń, które nawet w najmniejszy sposób emitują pole magnetyczne (np. przewody, kable). Metalowe przedmioty noszone na ręku, tj. zegarek, pierścionek także mogą zakłócać pracę kompasu. Wskazywany kierunek należy analizować z mapą. To ułatwi Nam odnalezienie się w terenie.

Mapy oraz atlasy pomogą odnaleźć się w trasie. Z tej pomocy korzystać może każdy, gdyż jedyną umiejętnością potrzebną do ich odczytania jest umiejętność analizowania mapy.

Namiot, płaszcz przeciwdeszczowy, wygodne buty.

Stanowią podstawę ekwipunku zwolenników długich, pieszych wędrówek zwłaszcza w góry. Choć nie tylko. Wygodne obuwie czy odzież chroniąca przed deszczem przyda się w każdym miejscu w kraju czy na świecie. Uchroni Nas przed nieoczekiwanym i zwykle niechcianym deszczem, a buty pozwolą pokonać długie dystanse bez odczucia bólu czy nabawienia się odcisków.

Folia termiczna, latarka, okulary przeciwsłoneczne.

Reasumując – potrzebna jest mała, przenośna apteczka. Powinna ona zajmować osobną kieszeń w plecaku turystycznym. Znaleźć się w niej powinny woda utleniona, gaza, bandaże, rękawiczki oraz wspomniana wcześniej folia, chroniąca przed wyziębieniem organizmu.

Aparat fotograficzny, kamera, lornetka.

Chyba nie ma nic piękniejszego od uwiecznionych miejsc, zjawisk atmosferycznych, napotkanych w czasie urlopu. W deszczowe, jesienne wieczory fotografie bądź nagrane filmy z pewnością napoją optymizmem każdego z Nas. Przedmioty te należy trzymać przy sobie, zwykle w plecaku turystycznym, aby ich wypakunek oraz użycie przebiegało w miarę sprawnie.

Piętrzące się przed wyjazdem na wymarzone wakacje walizki, wypełnione po brzegi letnią odzieżą to jak widać nie wszystkie rzeczy, która powinny znaleźć się w bagażu podróżnika. Należy zadbać, aby wyżej wymienione przedmioty także znalazły się w Naszych torbach, które zamierzamy zabrać ze sobą. Ich spakowanie nie zajmie dużo miejsca, a ich obecność sprawi, że poczujemy się choć odrobinę bezpieczniej w nieznanych Nam dotąd miejscach.