Sofia – miejsca warte zobaczenia

0
46
Rate this post

Cerkiew „Św. Sofia” to druga, po cerkwi „Św. Jerzego” najstarsza cerkiew w Sofii. W miejscu teraźniejszego budynku cerkwi Św. Sofii, była cerkiew, której fundamenty z IV wieku zachowane są do dziś. Do VI wieku, budynek cerkwi był wielokrotnie zmieniany. Dopiero Imperator Justynian nadał jej właściwy kształt. Odkryte w podziemiach cerkwi mozaiki, ukazują, ze cerkiew ta było wybudowane na miejscu dwóch jeszcze starszych cerkwi, które prawdopodobnie powstały w IV i VI wieku. Za bułgarskiego panowania cerkiew była używana jako zwykła cerkiew miejska, w której często odbywały się pogrzeby, ze względu na jej bliskość do cmentarza. Ważna rolę Cerkiew Św. Sofii otrzymała w późniejszym okresie, kiedy to miasto otrzymało imię tej patronki, czyli Sofia, co oznacza mądrość. W XVI wieku, w niewoli tureckiej bazylikę częściowo zniszczono i zmieniono w meczet. W latach 1818 i 1858 budynek dodatkowo ucierpiał od silnego trzęsienia ziemi, po którym nie odbudowano świątyni. Dopiero w 1935 roku zaczęto restauracje i rekonstrukcje tego budynku, a w 1955 roku został już okrzyknięty dobrem narodowym. Dzisiejsza świątynia nie ma wieży dzwonniczej, jest zbudowana na planie krzyża.
Cerkiew w Bojanie pod wezwaniem Św. Mikołaja i Pantelejona jest jednym z najciekawszych zabytków Sofii. Znajduje się w dzielnicy Bojana, u podnóża Witoszy. Budynek cerkwi jest dwupoziomowy, zbudowany w końcu X wieku, początku XI w. Należy do typu dwupoziomowych cerkwi – grobowców z podziemnym poziomem, przeznaczonym na grobowiec dla władcy. Została powiększona w XIII wieku i rozbudowana w XIX. Malowidła ścienne pochodzą z 1259 roku, znajduje się tam 240 scen, które ukazują osiągnięcia średniowiecznej bułgarskiej kultury. Są pokazane zarówno sceny świeckie jak i religijne. W czasie niewoli tureckiej cerkiew niestety został zapomniana i zaniedbana. Teraz jest uznana za jedną z najbardziej cennych w Sofii, razem z pięknym parkiem stworzonym w 1917 roku, jest wspaniałym miejscem do zwiedzania i wypoczynku. Do cerkwi można łatwo dojechać autobusem linii 64 z centrum Sofii.
Ważnym miejscem jest także Cerkiew –Katedra „Św. Aleksandra Newskiego”. Jest to cerkiew katedralna patriarchy bułgarskiego. Cerkiew jest największą cerkwią Sofii, z pięcioma kopułami, zbudowana w stylu neobizantyjskim. Dla upiększenia świątyni wykorzystano różnokolorowy włoski marmur, onyks z Brazylii, alabaster i inne drogie kamienie. Główna kopuła ma 45 metrów wysokości. Wokół niej, złotymi literami jest wypisana modlitwa „Ojcze nasz”. Cerkiew zajmuje plac wielkości 3170 metrów kwadratowych, świątynia może pomieścić 5 tysięcy osób. Dzwonnica ma wysokość 53 metrów i posiada 12 dzwonów, które zostały odlane w Moskwie. Największy dzwon waży 12 ton, a najmniejszy 10 ton. Świątynia została zbudowana w latach 1904-1912. W krypcie mieści się ogromna wystawa Ikon.
Przedstawione tu trzy cerkwie koniecznie trzeba zobaczyć, są one wizytówką Sofii i wspaniałymi zabytkami.