Darmowe przejazdy na Dzień Dziecka

0
34
Rate this post

Nie od dziś wiadomo, że ciekawe świata dzieci uwielbiają podróże. Dlaczego więc nie spełnić ich marzeń o wyprawie w nieznane i w Dzień Dziecka nie zdecydować się choćby na krótką podróż pociągiem? Tym bardziej, że niektórzy z kolejowych przewoźników zaplanowali na 1 czerwca darmowe przejazdy dla najmłodszych!

„Dzień Dziecka z PKP Intercity”

W tym roku ofertę specjalną na zbliżający się Dzień Dziecka przygotowała spółka PKP Intercity. 1 czerwca wszyscy urodzeni w roku 2000 i później pojadą pociągami obsługiwanymi przez PKP Intercity za darmo. To oznacza, że darmowe przejazdy obowiązują zarówno w pociągach klasy TLK, InterCity (IC), Express InterCity (EIC), a także Express InterCity Premium (EIP), czyli w sławnych już w naszym kraju pociągach Pendolino.

By skorzystać z darmowego przejazdu, konieczne jest pobranie darmowego biletu, w którym określony będzie numer miejsca siedzącego. Do tego niezbędne jest posiadanie dokumentu, który potwierdzi wiek dziecka. Podróżujący z dziećmi dorośli są w tym dniu uprawnieni do zakupu biletu na przejazd o 30% taniej. Bilet Rodzinny obowiązuje dla grup od 2 do 5 osób, więc na kolejową wycieczkę może wybrać się cała rodzina.

Oferta obowiązuje tylko na połączenia krajowe i ważna jest również w pociągach Kolei Mazowieckich.

Przejazd za 1 zł w Kolejach Dolnośląskich

To oferta, z której warto skorzystać, mieszkając na Dolnym Śląsku. 1 czerwca obowiązują tu bowiem bilety za 1 zł dla wszystkich podróżujących (na określonych przez przewoźnika trasach) w ramach przejazdu grupowego, organizowanego przez szkoły, przedszkola, parafie czy placówki opiekuńcze. Grupy muszą liczyć minimum 10 osób. Oferta ważna jest również w Dzień Kolejarza (25.11) oraz Mikołajki (06.12) i zachęca nauczycieli i wychowawców, by w ten wyjątkowy dzień zdecydować się i zabrać podopiecznych nawet na krótką wycieczkę pociągiem.

Dzieci do lat 15 jadą za darmo

Tegoroczny dzień dziecka wypada w środę, tak więc dla tych, którzy planują przełożyć świętowanie na weekend, proponujemy weekendową wycieczkę pociągiem do naszych zachodnich sąsiadów.

Niemiecka spółka kolejowa Deutsche Bahn ma w swej ofercie dwie propozycje, z których mogą skorzystać rodziny z dziećmi. Jeśli na ten Dzień Dziecka planujemy krótki wypad do przygranicznego miasta, warto rozważyć zakupienie biletu weekendowego czyli Schönes-Wochenende-Ticket. Uprawnia on do nieograniczonej liczby podróży kolejowych w jeden weekendowy dzień w pociągach regionalnych. Bilet kosztuje 40 euro dla jednej osoby, każda kolejna osoba dorosła (do 4 osób) dopłaca 4 euro. Dzieci do lat 15 podróżują za darmo.

Jeśli natomiast w planach mamy daleką podróż po Niemczech, wtedy koniecznie zdecydujmy się na przejazd pociągiem dalekobieżnym typu ICE lub EC/IC. Maluchy do lat 6 podróżują w pociągach Deutsche Bahn za darmo, a dzieci od 6 do 14 roku życia (włącznie) dopisywane są do biletu rodziców lub dziadków i ich podróż również jest bezpłatna.

Podróżujące pociągami dalekobieżnymi dzieci otrzymają miłą niespodziankę, którą odebrać można w restauracji. Decydując się na przejazd większą grupą, warto rozważyć również dokonanie rezerwacji miejsc w przedziale dla dzieci. Dostępne są one zarówno w pociągach ICE jak i EC/IC.

Oferta ważna jest przez cały rok, tak więc jeśli nawet nie uda się zorganizować specjalnego przejazdu na Dzień Dziecka, można z niej skorzystać w innym terminie. Planując podróż z dzieckiem, warto także pamiętać o regularnych zniżkach. GoEuro przygotowało zestawienie najważniejszych ulg dla dzieci i młodzieży obowiązujących w pociągach PKP Intercity oraz Przewozów Regionalnych na stronie dedykowanej biletom kolejowym w sekcji „Specjalne kategorie biletów”.