Odkrywanie greckich wysp Symi i jej skarby

0
28
Rate this post

Niegdyś znana z połowu gąbek oraz szkutnictwa. Dziś coraz prężniej rozwija się tu turystyka. Symi to ciekawa wyspa, na której każdy może spędzić wspaniałe wczasy. Choć biura podróży tym skalistym skrawkiem lądu zainteresowały się dość późno, obecnie należy ona do bardzo popularnych kierunków wyjazdów. Jakimi atrakcjami może się tu pochwalić Grecja? Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić na tej wyspie?

Miasto Symi: jakimi skarbami zachwyca wyspiarska stolica?

Podobnie jak na innych greckich wyspach, tak i tu jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych jest stolica wyspy. Miasto Symi uznawane jest za jedno z najciekawszych miast w całej Grecji. Panująca tu atmosfera jest w dużej mierze zasługą pięknej dzielnicy portowej, choć i zabudowa miasta może oczarować. Piękne domy oraz okazałe świątynie skutecznie przyciągają uwagę, choć za najbardziej charakterystyczny obiekt uchodzi tu wieża zegarowa z XIX wieku. Średniowieczne mury miejskie oraz pozostałości po bizantyjskim zamku są kolejnymi atrakcjami, których w trakcie wycieczki po wyspiarskiej stolicy nie można pominąć. Symi jest też znane z ciekawych placówek muzealnych. Tą najciekawszą jest Muzeum Morskie, pozwalające lepiej poznać dzieje wyspy oraz wpływ morza na jej rozwój. Zachwyca też Muzeum Symi, którego wielkim atutem jest ciekawa kolekcja etnograficzna.

Wyspiarskie skarby

Osoby spędzające wczasy na wyspie Symi mają wiele ciekawych możliwości spędzenia czasu. Ukształtowanie terenu sprawia, że na wyspie doskonale czują się miłośnicy pieszych wędrówek. Zachwycają też zatoki oraz plaże, które pozwalają cieszyć się wypoczynkiem nad morzem i rekreacją w pięknym otoczeniu. Atrakcyjnym celem wycieczki jest  Moni Taksiarchis Michail Panormiti. To ważne miejsce dla miłośników żeglarstwa, dla których ten zabytkowy klasztor stał się niezwykle atrakcyjnym ośrodkiem pielgrzymkowym. To właśnie tu mogą pomodlić się przy ikonie patrona żeglarzy – św. Michała Archanioła. Jest on jednocześnie patronem całej wyspy, której mieszkańcy chętnie przybywają tu z darami wdzięczności. Wspaniałe wota są ważnym elementem kościelnego wyposażenia i podkreślają znaczenie klasztoru w religijnym życiu wyspy.

Wyspa Symi, choć przez biura podróży została odkryta nie tak dawno, z pewnością może się okazać atrakcyjnym miejscem na wczasy. Piękne plaże, wyjątkowa sceneria oraz ciekawe zabytki sprawiają, że każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.