Wakacje za granicą czy w kraju?

0
46
Rate this post

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Jeśli i w tym roku planujemy udać się na wypoczynek, pytanie czy spędzić je w kraju, czy za granicą na pewno wkrótce sobie postawimy. Jeśli corocznie spędzamy wakacje w kraju, może w tym roku warto pokusić się o wyjazd zagraniczny? Chorwacja i Grecja cieszą się największą popularnością jeśli chodzi o kraje zagraniczne, w których spędzamy urlop. A może jednak pozostać w kraju i udać się na oblężone przez turystów bałtyckie kurorty, mazurskie miejscowości lub górskie szlaki?

W kraju.

Zwolennicy spędzenia kilku wolnych dni urlopu w kraju, jak co roku zapewne planować będą wakacje nie przekraczając granicy. No i mają rację – wczasy te wyniosą ich taniej, a równie dobrze bawić się będą jak gdyby mieli fundować sobie zagraniczny urlop.

Możliwości spędzenia wakacji w kraju jest rozmaicie wiele. Nadbałtyckie plaże jak co roku cieszyć się będą ogromną popularnością. Chociaż nie należą one do najtańszych przyjemności, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Kolejną kuszącą formą wypoczynku jest pobyt na Mazurach, które zachwycają pięknym polskimi jeziorami w dziewiczych lasach… W krainie wielkich jezior z pewnością odnajdą się żeglarze. Choć atrakcji nie brakuje też dla pozostałych turystów. Oprócz rejsów i żeglugi po jeziorach, godne zwiedzenia są zamki i słynny kanał Elbląski. Uwiecznieniem mazurskich wspomnień będzie rejs po całych Mazurach.

Wakacje w górach to idealna alternatywa dla chcących spędzić urlop przyjemnie i pożytecznie. Gwarantują wspaniały wypoczynek oraz przeżycie niesamowitych przygód na górskich trasach.

Jednak wakacje w kraju to nie dla wszystkich beztroski odpoczynek mający pomóc chwilowemu oderwaniu się od rzeczywistości. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wczasy. Jak podają statystyki z 2009 roku, tylko co trzeci Polak zdecydował się na wyjazd wakacyjny. Reszta albo spędzi je w domu, albo przepracuje… Z drugiej opcji co raz częściej korzystają młodzi ludzie, studenci. Praca w tzw. „sezonie ogórkowym” jest dla nich szansą na niemały zarobek. Może i w większości przedsiębiorstw w okresie letnim jest przestój, ale w branżach typowo cieszących się zainteresowaniem w okresie letnim jest zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Ofert nie brakuje w hotelach, restauracjach, a także biurach turystycznych. Osoby młode są szczególnie mile widziane, tak też ze znalezieniem przez nich pracy nie powinno być większych problemów.

Za granicą.

Jak się okazuje mogą Nas wynieść taniej od wczasów w kraju. Mocny złoty sprawił, że Polacy na wakacje coraz częściej udają się za granicę. Przykładowo dwutygodniowy pobyt w Egipcie wyniesie Nas 2,8 tys. złotych, a w ofercie Last Minute nawet 600 złotych mniej, natomiast dwutygodniowy pobyt nad polskim Bałtykiem sięga kwoty ponad 3 tysiące złotych. Właściciele pensjonatów i ośrodków nad morzem i w górach corocznie notują spadek turystów sięgający nawet 30%. Ręce natomiast zacierają właściciele biur podróży.

Korzystną ofertą wczasów za granicą jest skorzystanie z wcześniej wspomnianej promocji Last Minute. Są to propozycje tanich wakacji dlatego, że miejsca zwalniają się na kilka dni przed terminem wyjazdu. Nie wychodząc z domu, poprzez Internet można w prosty sposób przeglądać, a również rezerwować oferty, których z dnia na dzień przybywa.

Wyjazd zagraniczny wymaga większego przygotowania. Wchodzą tu w grę sprawy urzędowe, jeśli w grę wchodzi konieczność posiadania wizy, a także wymiana pieniędzy na walutę obowiązującą jako środek płatniczy w kraju docelowym. Można je wymienić całością w kraju lub powstrzymać się i tylko potrzebną kwotę wymienić przed przekroczeniem granicy, natomiast resztę gotówki już za granicą. Ze względu na naprzemiennie wzrastający i spadający kurs waluty proponuje się również wymienianie jej co kilka dni. Możemy na tym wiele zyskać. Choć nieuniknione jest też ryzyko przepłacenia….

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść spędzenia urlopu za granicą jest gwarancja słonecznej pogody. Bo któż z Nas nie marzy o wysokiej temperaturze i korzystnych warunkach atmosferycznych podczas wakacji? To właśnie od pogody zależne są Nasze urlopowe plany i zamiary.

Wyjazd zagraniczny wiąże się nie tylko z wypoczynkiem, ale również z możliwością zarobku. Sporego zarobku. Na okres wakacyjny do pracy emigrują nie tylko osoby starsze, fachowcy, ale coraz częściej są to młodzi ludzie, studenci, którzy oprócz zagranicznej pracy stawiają na możliwość „podszlifowania’ języka obcego.

Wakacje w kraju lub za granicą mogą być spędzone leniwie, albo też pracowicie. Wczasy zagraniczne dają Nam możliwość poznania różnych kultur, obyczajów. Z pewnością w dzisiejszych czasach są bardziej „modne” aniżeli wakacje w kraju… Spędzone w kraju nie oznacza, że będą gorsze. To od Nas zależy jak będzie wyglądał Nasz urlop, jaką nadamy mu formę. Może się okazać, że spędzimy je ciekawiej, niż mielibyśmy przekraczać granicę kraju. Ponieważ ceny krajowe i zagraniczne lokują się mniej więcej na tym samym poziomie, jedynym decydującym czynnikiem gdzie spędzić tegoroczny urlop będzie Nasze własne „widzi mi się”.