Wczasy w Turcji

0
71
Rate this post

Wybór Turcji jako cel naszych upragnionych co roku wczasów może okazać się jedną z najlepszych decyzji w życiu. Dlaczego? Przed wszystkim ten azjatycki kraj posiada bardzo dużą powierzchnię i choćby z racji tego nie brakuje tam atrakcji. Drugą sprawą jest długa i bardzo bogata historia obszaru półwyspu Azji Mniejszej. Przekłada się to na mnogość i różnorodność zabytków kultury materialnej.

KIERUNEK

Turyści decydujący się na wczasy w Turcji stają na starcie przed dylematem odnośnie sposobu wypoczynku. Niemal wszyscy wybierają klasyczną formę, to znaczy hotel, all inclusive i plaża lub basen. Wracając do kraju mówi, że był w Turcji i de facto był, ale co z tego jak nie wysunął nosa poza kilkanaście metrów kwadratowych wokół jego łóżka.

Coraz powszechniejszą opcją jest ta opisana powyżej, ale wzbogacona o liczne wycieczki do miejsc mnie lub bardziej odległych od hotelu. Jest to wyjście niejako kompromisowe pomiędzy zwolennikami zwiedzania antycznych zabytków kultury hellenistycznej i rzymskiej oraz miłośników błogiego opalania na ręczniku. Wykupujemy na miejscu w hotelu taką wycieczkę za kilkanaście lub kilkadziesiąt euro i mamy możliwość zobaczyć pozostałości chociażby Miletu czy Efezu. Warto tutaj wspomnieć, że na terenie obecnej Turcji znajdują się pozostałości 2 z 7 cudów świata starożytnego. Chodzi o świątynię Artemidy w Efezie oraz Mauzoleum w Halikarnasie. Często przewodnikami są ludzie znający język polski.

Odnośnie plaż to wypada powiedzieć o nich kilka słów. Otóż Turcja leży nad dwoma dużymi akwenami wodnymi, chodzi o Morze Czarne i Morze Śródziemne. Z racji tego mieszkańcy i turyści nie mogą narzekać na ilość miejsc do wypoczynku na piasku lub żwirku. Najpopularniejszym miejscem dla plażowiczów jest oczywiście Riwiera Turecka (tur. Turk Rivierasi). Jest to nadmorski obszar w południowo-zachodniej Turcji odpowiadający mnie więcej starożytnym krainom takim jak Pamfilia, Licja i Karia.

Inną formą zwiedzania Turcji jest skoncentrowanie się jednym obszarze, prowincji lub krainie. Jednym z ciekawszych miejsc pod tym względem jest Kapadocja. Obieramy jeden hotel za bazę wypadową i ruszamy na jej podbój z aparatem w ręku. Atrakcji co niemiara. Jest to kraina klasztorów ukrytych w jaskiniach, skalnych kościołów i podziemnych miast. Przykładem tego ostatniego jest Goreme, gdzie chrześcijanie ukrywali się przed najazdami islamskimi. Kapadocja to także kraina wspaniałych i naturalnych form geologicznych. Dolina Mnichów do takiej właśnie należy, są to skały przypominające wyglądem grzyby.

Miasta w Turcji

Turcy podbijając Cesarstwo Bizantyjskie weszli we władanie dziesiątek miast o wspaniałej architekturze grecko – rzymskiej, których historia sięgała kilkunastu wieków wstecz. Stąd też inna popularna forma spędzania wczasów Turcji – miejskie wakacje. Wynajmujemy hotel i każdego dnia odkrywamy tajemnice miasta, które wybraliśmy. Czy to Tars (tur. Tarsus) czy Trapezunt (tur. Trabzon) lub Ikonium (tur. Konya), nie ma znaczenia. Wszędzie urzeknie nas architektura, przyjaźni ludzie, sklepy z pamiątkami oraz fenomenalna miejscowa kuchnia.

Stolicą kraju jest od 1923 roku Ancyra (tur. Ankara). Znajdziemy tam zarówno zabytki antyczne – świątynia Romy, jak i nowożytne – Mauzoleum Ataturka. Jednak to Konstantynopol (tur. Stambuł) jest najchętniej odwiedzanym miastem nie tylko w Turcji, ale i na świecie. Drugi Rzym powstał, na miejscu greckiej kolonii Bizancjum, w roku 324 naszej ery. Założył go Cezar Konstantyn I Wielki. Do dzisiaj zachowało się wiele zabytków pochodzących z okresu rzymskiego i bizantyjskiego. Wśród nich hipodrom, mury miejskie, akwedukty (nadal czynne) oraz szereg kościołów wśród, których perłą jest monumentalna Hagia Sophia. O tej świątyni słyszał niemal każdy. Drewno z którego powstały drzwi pochodzi, według legendy, z Arki Noego. We wnętrzu zdobią ją wspaniałe freski i mozaiki. To tylko niewielki wycinek, tak naprawdę roku by nie starczyło aby zobaczyć wszystkie zabytki Konstantynopola.

Wczasy w Turcji możemy spędzać na wiele sposobów. W sezonie letnim wybieramy klasyczną formę czyli kąpiele słoneczne na plaży, a w pozostałe miesiące roku zwiedzamy kraj lub jego wspaniałe miasta. Ogranicza nas tak naprawdę tylko wyobraźnia.