Uśpione, ale obecne zagrożenie

0
14
Rate this post

Często słyszymy lub czytamy o zagrożeniach dla bytowania na ziemi. Różnych zagrożeniach. Zagrożeniach z kosmosu, tornadach, huraganach bądź jeszcze innych. Ale jest coś jeszcze. Są nimi wulkany. Niektóre uśpione, a niektóre aktywne. Zagrażają one życiu na naszej planecie. Są wulkany, które nie były aktywne od setek lub nawet tysięcy lat. Są takie, które raz na jakiś czas dają znać o sobie, ale są niegroźne. A są i takie, które mogą eksplodować z ogromną siłą i zniszczyć życie na naszej planecie. A przynajmniej w pewnym miejscu.

Zasadniczo wulkany może podzielić na wygasłe, uśpione i aktywne. Wygasłe to te, które w zasadzie nie stanowią dla nas zagrożenia. One były aktywne kiedyś, nawet dziesiątki tysięcy lat temu. A teraz nam nie zagrażają. Wulkany uśpione to takie, we wnętrzu których coś się dzieje, ale nie zagrażają nam. Czasem tylko dadzą znać o sobie. Ale są takie wulkany, które mogą w każdej chwili eksplodować.

W historii były już przypadki wulkanów, które niszczyły całe miasta. To może się powtórzyć, chociaż współczesna technologia pomoże nam się przed tym zabezpieczyć. Oczywiście w pewnym stopniu. Mamy rozwiązania, które pozwolą nam zawczasu sprawdzić zagrożenie. Jeżeli poziom magmy w wulkanie zacznie się niebezpiecznie podnosić to będzie można w porę to dostrzec. A to pozwoli ewakuować ludność z zagrożonych rejonów w inne miejsca. Chociaż ludzie się uratują wraz ze znaczną częścią swojego dobytku. Niestety, miasto jako takie zostanie zniszczone. Choć może przynajmniej jego część uda się uratować.

Można też zaobserwować wulkany w stanie uśpionym. To wulkan, który po raz ostatni dał na dobre o sobie znać tysiące lat temu. Wulkany te na chwile obecną zwykle nie dają o sobie znać. Od czasu do czasu dochodzi do ekshalacji. Wulkan uśpiony różni się od wygasłego. Główna różnica jest taka, że może on jeszcze dać o sobie znać. Wulkan wygasły to taki, który już nie będzie nas niepokoił. Jak sama nazwa wskazuje nie wykazuje on aktywności i nie zanosi się na jej wzmożenie.

Skutki eksplozji wulkanu mogą być straszne. Gorąca magma, która zalewa i niszczy okolice, pyły, które przysłaniają niebo. Eksplozja wulkanu może nawet zmienić klimat w danej okolicy. Taka okolica przez długi okres dziejów może być niezdatna do osiedlania się. Rodzaje erupcji wulkanicznych są różne. Niekiedy z krateru wydobywa się rzadka i ruchliwa magma, która swobodnie wylewa się na stoki wulkany, czasem zastyga ona w powietrzu tworząc bomby wulkaniczne, a jeszcze kiedy indziej magma jest lepka i gromadzi wokół siebie gorące chmury popiołów i gazów. Rozmaite są rodzaje eksplozji w zależności od tego, co się w otworze wulkanicznym nagromadzi. Szczęśliwi Ci, którzy nie muszą mieszkać w jego pobliżu.

Choć straszne mają swój urok. Niektóre wulkany są porośnięte bujną roślinnością. Niekiedy żyją na nich również zwierzęta. Dawniej budowano nawet miasta na stokach wulkanu. Niestety, nie było to dla nich bezpieczne. Wynikało to raczej z niewiedzy. Ale na szczęście dzisiaj rzadko widuje się tego typu zjawiska. Żeby nie powiedzieć bardzo rzadko. Ogółem wulkany nie są dziś tak groźne jak dawniej. Ludność z zagrożonych obszarów da się ewakuować. Ale nie da się zapobiec samej eksplozji. Mimo postępu technicznego nie jesteśmy w stanie całkowicie zapobiec działaniu sił natury.