Ile kosztują zakupy na wakacjach?

0
89
Rate this post

Kto wyjeżdża na wakacje za granicę, ten powinien przygotować się na wyższe wydatki. Pytanie, o ile wyższe? Policzyliśmy.

Czasy, w których ceny w krajach zachodniej Europy były tak wysokie, że opłacało się zabierać z Polski wszystko: od wody mineralnej, przez warzywa i owoce, aż po wódkę dawno minęły. Ciągle jednak poziom cen jest w państwach chętnie przez nas odwiedzany nieco wyższy. O ile dokładnie?

Badanie przez porównanie

Postanowiliśmy przyjrzeć się cenom z kilku popularnych krajach. Na tapetę wzięliśmy więc Francję, Hiszpanię, Niemcy, Portugalię i Włochy. Wybraliśmy kilka podstawowych produktów, które są niezbędne w kuchni. Tam, gdzie była taka możliwość, zrównaliśmy ceny do wspólnego mianownika (np. w przypadku wędlin – cena za kg). Dlatego nie należy naszego porównania traktować dosłownie, a raczej jako wskazówkę.

Innym powodem, dla którego warto podejść do zestawienia z lekkim dystansem jest to, że w różnych regionach i w różnych sieciach handlowych ceny są… hm… różne. Może się zdarzyć, że to co kosztuje dwa razy więcej niż u nas w Paryżu będzie tańsze gdzieś w Prowansji. Tyle gadania – czas na zakupy.

Chleb – znacznie droższy

Dobry chleb kosztuje, także w Polsce A jednak ceny w naszym kraju ciągle należą do niskich. Zwłaszcza w porównaniu z Francją. Tam kg chleba tostowego pełnoziarnistego kosztuje aż 4,7 euro (w supermarkecie Carrefour). Ponad pięć razy więcej niż w Polsce zapłacicie za chleb także w Hiszpanii.

W Niemczech cena chleba to około 2,7 euro za kg, a we Włoszech: 1,73 euro. Najtaniej jest w Portugalii (w sieci Continente), gdzie pieczywo kosztuje około 1,5 euro za kg. I tak prawie dwa razy więcej niż u nas.

Ceny wędliny w Europie – zaskakujące (podobnie, jak sera)

W Hiszpanii, Niemczech i Włoszech za wędlinę (szynkę albo salami) zapłacimy tyle, ile w Polsce. Mniej więcej 10 euro za kg. We Francji jest nieco drożej, za szynkę trzeba tam dać 14 euro za kg. Dwa razy tyle, ile w Polsce zapłacimy z kolei w Portugalii (czyli 20 euro za kg).

A ser? Ten najtańszy jest w Niemczech (w Lidlu) i w Portugalii. W obu krajach kosztuje około dwóch trzecich tego, co u nas. Czyli około 4,5-4,8 euro za kg. Taniej niż w Polsce jest też w Hiszpanii. Najwięcej za ser trzeba dać we Francji i we Włoszech, odpowiednio 10,85 i 11,8 euro za kg.

Chętnie wykorzystywane do kanapek pomidory kosztują od 84 centów za kg w Portugalii do 2,6 euro za kg we Francji. Pomiędzy są Niemcy (1,76 euro), Włochy (1,96 euro) i Hiszpania (1 euro za kg).

Mleko i woda: niedrogie

Jeżeli chodzi o mleko, to pozytywnie zaskakują nas prawie wszystkie kraje w zestawieniu. W Niemczech, Hiszpanii, Portugalii i Włoszech za litrowe opakowanie trzeba zapłacić około 50 centów, a więc mniej niż w Polsce. Tylko we Francji cena jest wyższa i sięga 1,1 euro.

Woda kosztuje wszędzie niewiele. Od 20 (w Niemczech, Hiszpanii i Francji) do 50 centów (w Portugalii) za butelkę 1,5 l. Mniej więcej tyle, ile u nas.

A słodycze? Ta kategoria jest najbardziej zróżnicowana. Także dlatego, że w różnych krajach warto próbować różnych słodyczy. Jeśli jednak ktoś chce poprzestać na tym, co oferują wielkie koncerny, będzie musiał zapłacić około euro za 100 g tego, co wybierze. Niezależnie, czy będzie to czekolada czy żelki Haribo.

W sumie: nie tak drogo, jak się wydaje

Zestawienie pokazuje, że poza nielicznymi wyjątkami zakupy w krajach zachodniej Europy nie są dla nas aż takim wyzwaniem, jak mogłoby się wydawać. W Niemczech kupimy większość produktów w cenach zbliżonych do Polskich. Podobnie w Hiszpanii. Najdrożej kosztować nas może wyjazd do Francji, gdzie ceny wybranych produktów są o około 70 proc. wyższe Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzaliśmy je w dużej sieci hipermarketów. W dyskontach może być taniej. Podobnie, z pewnością za wymieniony zestaw produktów możemy zapłacić w Portugalii i we Włoszech. Trzeba się tylko postarać. A wodę mineralną i warzywa zostawić w domu.