Autobusowe podróże osób niepełnosprawnych

0
255
Rate this post

O wypowiedź na temat autobusowych podróży osób niepełnosprawnych GoEuro poprosiło niezwykłego człowieka, który podzielił się z nami zarówno cennymi wskazówkami, jak i własnym, praktycznym doświadczeniem. Kamil Kowalewicz, współautor bloga o nazwie „Robimy podróże na dwóch nogach i czterech kołach”, sam będąc osobą niepełnosprawną, podróżuje i czerpie z tego wiele radości. W poniższym tekście opowie nam, na co zwrócić uwagę przy planowaniu przejazdu autobusem z osobą niepełnosprawną.

Kamil Kowalewicz dla GoEuro: Przyjrzyjmy się z bliska, jak wyglądają autobusowe podróże osób niepełnosprawnych i na co powinni oni zwrócić uwagę przy wyborze tego środka lokomocji.

Od czego zacząć swoją podróż autobusem?

Mówi się, że wszystkie autobusy powinny być dostosowane do autobusowych podróży osób niepełnosprawnych. Faktycznie powinno tak być i bez wątpienia jest, jeśli chodzi o autobusy miejskie. Jednak jeśli mówimy o autobusach dalekobieżnych, sprawa przystosowania ich do potrzeb osób niepełnosprawnych jest bardziej skomplikowana i nie jest ona związana ze złą wolą przewoźników.

Problematyczną kwestią w autobusach dalekobieżnych jest ich konstrukcja. Otóż znamienita większość podróżujących po europejskich, jak i światowych drogach autobusów, nie jest niskopodłogowa. W związku z tym wejście do nich przez osobę poruszającą się na wózku jest niemożliwe. Jednak należy przyznać, że coraz więcej przewoźników inwestuje w autobusy niskopodłogowe, z których korzystać mogą osoby na co dzień poruszające się na wózku. Natomiast, jeśli w podróż autobusem chce się wybrać osoba, która może wstać z wózka aby pokonać kilka schodków lub jej niepełnosprawność wynika z innego schorzenia, to podróż autobusem nie powinna sprawić jej najmniejszych problemów.

Pamiętać należy o tym, że wózek (podobnie jak w samolocie czy pociągu) podróżuje z nami bezpłatnie, bez znaczenia czy podróżny siedzi na nim podczas jazdy on czy wózek transportowany jest w luku bagażowym.

Kup bilet informując przewoźnika, że jesteś osobą niepełnosprawną

Gdy zdecydujemy, że najlepszym dla nas środkiem komunikacji będzie autobus, należy kupić odpowiedni bilet. Jednak nim sfinalizujemy transakcję, bezwzględnie powinniśmy skontaktować się z konkretnym przewoźnikiem i precyzyjnie wyjaśnić mu, jakich udogodnień potrzebujemy (niestety w komunikacji autobusowej nie występują odpowiednie kody, jak ma to miejsce w przypadku lotu samolotem). Pozwoli to ocenić przewoźnikowi, czy może nas zabrać i oszczędzić nam, jak i kierowcy, ewentualnych nerwów podczas podróży. Dotyczy to przede wszystkim osób niepełnosprawnych nie mogących wstać z wózka, ponieważ nawet w autobusach niskopodłogowych przygotowanych do przewozu takich osób w 99% przypadków jest tylko jedno miejsce dla wózka inwalidzkiego. Ja osobiście jednak polecam poinformować przewoźnika o swojej niepełnosprawności bez względu na to, czego ona dotyczy. Pozwólmy osobom chcącym nam pomóc odpowiednio przygotować się do udzielenia tej pomocy.

Kiedy już otrzymamy potwierdzenie od przewoźnika, że możemy z nim jechać, to pozostaje nam jedynie zakup biletu. Z doświadczenia wiem, że po zakupie biletu warto jeszcze raz skontaktować się z przewoźnikiem i poinformować go, że ten konkretny numer rezerwacji tyczy się osoby niepełnosprawnej. Zawsze lepiej dmuchać na zimne! Pamiętajcie, że o fakcie podróży osoby niepełnosprawnej należy poinformować konkretnego przewoźnika minimum trzy dni przed planowaną datą wyjazdu. Warto także nie być na przystanku na tak zwaną ostatnią chwilę. Zawsze lepiej redukować niepotrzebny stres do minimum i czynić podróż jedynie relaksem.

Dowiedź się, jakie udogodnienia dla niepełnosprawnych posiada dworzec autobusowy

Kwestia dostosowania dworców autobusowych do potrzeb osób niepełnosprawnych jest niezwykle rozległa. Teoretycznie wszystkie budynki użyteczności publicznej powinny być w 100% dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednak bywa z tym różnie, dlatego warto być ostrożnym.

Jeśli chcecie być pewni, czy dostaniecie się na dany dworzec lub też wiedzieć, jakie przeszkody mogą utrunić Wam dotarcie pod drzwi autobusu, polecam bezpośredni kontakt z obsługą dworca w celu otrzymania informacji z pierwszej ręki.

Zapytaj, na jakie udogodnienia możesz liczyć

W przypadku podróży autobusem osoby, która nie może wstać z wózka, gdy już przyjdzie nasza kolej wejścia do autobusu, kierowca rozkłada specjalny podjazd, po którym bez najmniejszych problemów dostaniemy się do środka. Wewnątrz zajmujemy miejsce obok kierowcy, który w specjalny sposób zabezpiecza nasz wózek, a nas samych przypina pasami podobnymi do tych z samochodu osobowego. Mocowanie wózka jest bezpieczne i nie powoduje dyskomfortu podczas podróży. Dla osób, których niepełnosprawność pozwala na skorzystanie z fotela znajdującego się na poziomie „0” autobusu, oczywiście mogą z niego skorzystać. W takim przypadku wózek trafia do luku bagażowego.

Inaczej kwestia podróży ma się w przypadku osób mogących wstać z wózka inwalidzkiego lub posiadających inny rodzaj niepełnosprawności. Takie osoby mogą podróżować każdym typem autobusu i jednocześnie liczyć na pomoc kierowcy w dostaniu się na miejsce (pod warunkiem, że przewoźnik został odpowiednio wcześnie poinformowany o podróży takiej osoby).

Jeżeli chodzi o możliwość skorzystania z toalety podczas jazdy, to często sytuacja bywa utrudniona. W większości autobusów, aby dostać się do toalety, należy pokonać kilka schodów, co wyklucza możliwość skorzystania z niej przez osoby nie mogące wstać z wózka.

Kwestie przewozu butli z tlenem i korzystania z niej podczas jazdy regulują odpowiednie przepisy i regulaminy stosowane przez konkretnych przewoźników. Także jeśli macie taką potrzebę, koniecznie poinformujcie o tym danego przewoźnika przed zakupem biletu.

Na koniec dodam, że każdy z przewoźników zaleca osobie niepełnosprawnej podróż w towarzystwie opiekuna. Oczywiście nikt nie zabroni Wam podróży samodzielnie, ale w przypadku np. chęci skorzystania z toalety nie będzie Wam miał kto pomóc, kierowca podobnie jak stewardesa nie ma tego obowiązku.

5 rzeczy, o których osoba niepełnosprawna powinna pamiętać!

  • 1. Przed dokonaniem rezerwacji skontaktujcie się z przewoźnikiem i spytajcie o dostępność odpowiedniego autobusu.
  • 2. Zawsze dokładnie wyjaśniajcie, jakich udogodnień potrzebujecie.
  • 3. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo i stosujcie się do zaleceń kierowcy. To on za Was odpowiada i on jest tam szefem.
  • 4. Bezzwłocznie informujcie kierowcę lub obsługę autobusu o Waszej ewentualnej niedyspozycji. Dajcie im czas na reakcję.
  • 5. Dla własnego komfortu podróżujcie z osobą towarzyszącą, która zna Wasze potrzeby. Umili i ułatwi Wam to podróż, a także ograniczy niepotrzebny stres. Pamiętajcie, że ani kierowca ani obsługa autobusu nie ma obowiązku pomocy Wam np. w skorzystaniu z toalety.

Na koniec zaapeluję: dbajcie o swoje bezpieczeństwo i pozwólcie zadbać o nie innym tak, aby podróż autobusem była jedynie przyjemnością.

Wierzę, że powyższy artykuł nakreślił Wam charakterystykę autobusowych podróży osoby niepełnosprawnej. Życzę Wam tysięcy kilometrów, bezpiecznie przebytych autobusem.