Katalonia z Costa Brava: pomysły na wycieczki

0
204
Rate this post

Costa Brava to oczywiście wybrzeże i plaże. To jednak także niezłe miejsce na bazę wypadową do zwiedzania Katalonii. Co ciekawego można obejrzeć w okolicy?

A więc masz już swoje super last minute, np. w Rainbow Tours lub innym biurze podróży. Wiesz, że za dwa tygodnie na Costa Brava zapłacisz niespełna 3,3 tys. zł. Świetnie! Czy wiesz już, jak wykorzystasz ten czas? Przeleżysz na plaży czy wybierzesz się na wycieczkę w jakieś interesujące miejsce? Ok, wybierasz opcję numer dwa. Wobec tego zobacz, co ciekawego można zwiedzić w okolicy Costa Brava.

Barcelona to podstawa

Bez dwóch zdań miejscem, które na pewno przyciąga uwagę jest Barcelona. Z Blanes do stolicy Katalonii jest około 70 km. Na tyle mało, że warto poświęcić godzinę, żeby się tam dostać. Co zwiedzisz w Barcelonie?

Na liście powinny znaleźć się: Kościół Sagrada Familia (bilet za 12 euro) i dom Casa Battlo Gaudiego (18,15 euro) a także Muzeum Morskie (2,5 euro) i Park Güell. Do tego Pałac Królewski i samo miasto – z charakterystyczną siatką ulic i najważniejszą z nich – La Ramblą.

Montserrat czyli klasztor i widoki

To klasztor, znany przede wszystkim z kultu figury Matki Boskiej La Moreneta (Czarnulki), drugi pod względem ważności po Santiago de Compostella. Warto go odwiedzić nie tylko ze względów religijnych.

Budynek klasztoru położony jest na malowniczej górze, najwyższej na wyżynie katalońskiej. Ze szczytu widać cały region – wrażenie robi szczególnie wschód słońca. W muzeum (wejściówki po 6,5 euro) oglądać można obrazy takich mistrzów, jak El Greco i Picasso.

Salwador Dali czyli niezłe jaja

Nie można zapomnieć o genialnym artyście Salwadorze Dali, który wykluł się z jaja właśnie w Katalonii. W jego rodzinnym mieście, Figueres, znajduje się jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w Hiszpanii – Teatro-Muzeo Dali. Można je poznać po jajach umieszczonych na dachu. Wejściówka kosztuje 12 euro.

Ciekawym miejscem jest także zamek Castillo de Púbol (bilet – 8 euro), który Dali podarował swojej żonie. Mieszkał w nim do swojej śmierci, a dziś można tam zobaczyć np. wypchanego konia, z którego udzielał kiedyś wywiadu. Z kolei pęknięte głowy obejrzeć można w Porte Lligat nad morzem.

Tarragona – rzymskie pozostałości

Wciągnięte na listę UNESCO ruiny antycznego miasta Tarraco to jeden z dowodów na znaczenie Półwyspu Iberyjskiego dla starożytnego Rzymu. Miasto założyli jeszcze Iberowie, około 5 wieku p.n.e. Rzymianie zdobyli je w czasie Drugiej Wojny Punickiej w 218 roku p.n.e. Dziś w Tarragonie oglądać można akwedukty, amfiteatry, forum i mury miejskie. Wszystkie zachowane w dobrym stanie. Jest nawet rzymska droga – Via Augusta.

Amfiteatr w Tarragonie (fot. Cintxa)

Sama Tarragona leży na południe od Barcelony. Z Costa Brava jest tam około 180 km, co oznacza konieczność spędzenia dwóch godzin w aucie lub autobusie.