Dubrownik – perła Adriatyku

0
47
Rate this post

Dubrownik

Dubrownik to miasto nazywane często perłą Adriatyku i jest to opinia w pełni uzasadniona. Niewiele europejskich miast ma tak spektakularną starówkę, jak właśnie chorwacki Dubrownik położony na brzegu morza Adriatyckiego.

Miasto swą światową sławę zawdzięcza starówce, która otoczona jest wielkim średniowiecznym murem obronnym, po którym można odbyć niemalże dwukilometrowy spacer. Wejście na mury jest płatne, ale to nie powinno zniechęcić nas przed wejściem, gdyż pobyt na murach, okaże się niezapomnianym przeżyciem.

Na starówce Dubrownika znajduje się wiele pięknych kamienic, świątyń i pałaców. Warto zwrócić uwagę na barokowy kościół patrona miasta ? św. Błażeja, klasztor Dominikanów, klasztor Franciszkanów, pałac Sponza czy Pałac Rektorów. Bardzo popularna jest także Wielka Fontanna Onufrego.

Warto wspomnieć też o ulicy Placa, wzdłuż której znajdują się kamienice ze sklepami na parterach, które bardzo chętnie odwiedzają turyści.

W Dubrowniku odbywa się także wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, na przykład Letni Festiwal ?Libertas?, który z reguły ma miejsce się w sierpniu. W tym czasie odbywają się różnego rodzaju spektakle, występy oraz koncerty. Inne godne uwagi imprezy to Międzynarodowy Festiwal Filmowy czy Festiwal Bluesa i Jazzu.