Studia za granicą, czyli miasta na Erasmusa

0
280
Rate this post

Czy już zdecydowaliście, dokąd wyjedziecie na wymianę studencką Erasmus? Wiele osób z naszego zespołu z GoEuro zdecydowało się na studia za granicą w ramach tego programu. Postanowiliśmy więc wybrać dla Was 5 najlepszych miejsc w Europie, o których warto pomyśleć, planując pobyt na Erasmusie.

Co roku, w powołanym do życia w 1987 roku programie wymiany studenckiej Unii Europejskiej, bierze udział ok. 300 000 studentów, decydując się na spędzenie jednego semestru lub całego roku za granicą. Wybór samego miejsca nie należy do najprostszych. Poniżej znajdziecie 5 najpiękniejszych miast studenckich, w których spędzić możecie niezapomniany semestr na Erasmusie!

Erasmus w Hiszpanii – Cordoba

Cordoba, leżąca w Andaluzji, kusi studentów wspaniałą pogodą, przyjaźnie nastawionymi mieszkańcami oraz fantastycznym jedzeniem. Gdy popołudniowy upał mija, ulice zapełniają się ludźmi, przechadzającymi się po starym mieście. Delektowanie się tapas oraz piwem przy akompaniamencie muzyki flamenco przeciąga się do wczesnych godzin porannych.

Uniwersytet: Uniwersytet w Cordobie (Universidad de Córdoba), z liczbą 21 000 studentów, to średniej wielkości uniwersytet, który założony został w 1972 roku.

Język: Spodziewaj się silnego akcentu andaluzyjskiego. Wielu młodych ludzi posługuje się jednak językiem angielskim, starając się osłabić swój akcent.

Zakwaterowanie: Mieszkać można zarówno w starej, jak i nowej części miasta (ciudad jardin). Stare miasto jest oczywiście bardzo piękne, a do tego już kilka kroków od drzwi oczekuje nas wspaniała atmosfera. Nowe miasto jest jednak także atrakcyjne: czynsz jest tu niższy, mieszka tu wielu studentów, bliżej stąd do uniwersytetu. Znajdują się tu co prawda akademiki dla studentów Erasmusa, w których wynajęcie pokoju kosztuje 180-200 euro miesięcznie, ale dobrym pomysłem jest także dzielenie mieszkania z Hiszpanami, co z pewnością pomoże nam lepiej poznać ich kulturę.

Utrzymanie: Koszty życia na południu Hiszpanii są odczuwalnie niższe. Spodziewaj się wydatków rzędu 400-600 euro miesięcznie.

Warto się wybrać: Historyczna starówka jest jedną z największych oraz najpiękniejszych w Europie. Znajduje się tam wiele restauracji z niewyobrażalnie smacznym jedzeniem oraz tancerzami flamenco. By znaleźć towarzystwo, warto wybrać się do baru Santos w okolicy Katedry Mezquita, dokąd udaje się wiele młodych osób, by smakować tapas.

Ciekawe miejsca w pobliżu: Do położonych na południu Hiszpanii miast, jak Sewilla, Granada, Malaga i całe wybrzeże Costa del Sol, dotrzemy w szybki i dogodny sposób. Południowa Portugalia, Maroko czy Madryt to także świetny pomysł na weekend.

Erasmus w Portugalii – Coimbra

Kultura i życie sceny studenckiej w Coimbrze dorównuje swoim poziomem ośrodkom uniwersyteckim na świecie, jest przy tym niezwykle otwarte dla studentów Erasmusa. Malownicze parki i skwery znaleźć można w całym mieście, przez co dystans do miejsc, w których możesz się zrelaksować jest tak niewielki.

Uniwersytet: Założony w 1290 roku Uniwersytet w Coimbrze (Universidade de Coimbra) jest najstarszym w Portugalii i jednym z najstarszych w Europie. Studiuje tu około 22 000 studentów.

Język: Portugalczycy posługują się językiem angielskim lepiej niż Hiszpanie czy Francuzi. Także na uczelni można sobie poradzić, rozmawiając po angielsku. Warto jednak zdecydować się na kurs językowy na uniwersytecie (bezpłatny), by nauczyć się portugalskiego.

Zakwaterowanie: Jeżeli planujecie szukać mieszkania na miejscu, warto na początku zakwaterować się w miejskim schronisku młodzieżowym, które znajduje się niedaleko większości wydziałów uniwersyteckich. Poprzez platformę Facebook możecie wyszukać miejsca w akademikach dla studentów Erasmusa.

Utrzymanie: Koszty życia w Portugalii są dość przystępne. 600 euro powinno wystarczyć, by się utrzymać.

Warto się wybrać: Centrum miasta jest miejscem spotkań studentów. Będąc już tam, z pewnością szybko spotkacie grupy młodych ludzi i łatwo nawiążecie nowe znajomości.

Ciekawe miejsca w pobliżu: Na północy Porto, na południu Lizbona. Szybko dotrzeć można również do Hiszpanii, jak i do wybrzeży Atlantyku. Nawet krótki wypad do Maroko jest planem, który łatwo zrealizować.

Erasmus w Niemczech – Heidelberg

Heidelberg jest prawdziwą perłą skrytą wśród lasów, w otoczeniu gór Königstuhl i Heiligenberg. Ponieważ miasto to nie zostało prawie dotknięte zniszczeniami II wojny światowej, do dziś poczuć można tu ducha baroku. Wąskie uliczki oraz piekne fasady budynków od lat przyciągają w te strony artystów. Heidelberg jest także jednym z popularniejszych miast studenckich w Niemczech.

Uniwersytet: Uniwersytet w Heidelbergu (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) jest najstarszym uniwersytetem w Niemczech. W Heidelbergu mieszczą się także Hochschule für Jüdische Studien, Hochschule für Kirchenmusik, a także jeden z czterech kampusów amerykańskiej uczelni Schiller International University.

Język: By móc studiować na Uniwersytecie w Heidelbergu, wymagana jest znajomość języka niemieckiego (przynajmniej na poziomie B2), pomimo tego iż uczelnia ta z roku na rok oferuje coraz więcej kursów w języku angielskim.

Zakwaterowanie: Wynajęcie pokoju może być dość kosztowne, szczególnie w centrum miasta. Większość studentów zagranicznych stara się o zakwaterowanie w akademiku uniwersyteckim – jest to zwykle mieszkanie lub sala sypialna dzielona przez 12 osób. Wielu studentów niemieckich mieszka w pobliskich miasteczkach Eppelheim i Dossenheim.

Utrzymanie: Powinieneś dysponować miesięcznym budżetem w wysokości przynajmniej 750 euro.

Warto się wybrać: Fani grillowania pod gołym niebem, pikników oraz pięknych krajobrazów powinni odwiedzić park Neckarwiese.

Ciekawe miejsca w pobliżu: Do większych miast niemieckich jak Frankfurt nad Menem, Stuttgart czy Monachium dotrzemy w 1-3 godziny. Granica francuska oddalona jest jedynie o godzinę jazdy.

Erasmus we Włoszech – Bolonia

Bolonia, stolica regionu Emilia-Rogmana, jest miastem o dwóch obliczach. W ciągu dnia prezentuje stylowe restauracje na tle idyllicznych dachów z terakoty, po zachodzie słońca barwne życie ulicy. Oprócz historycznych budowli podziwiać tu można graffiti i streeart. Organizacje studenckie ESN oraz AEGEE dbają o wypełnienie kalendarza imprezami.

Uniwersytet: W Bolonii mieści się najstarszy uniwersytet europejski. Od setek lat docierają tu studenci z każdej strony świata. Ta renomowana uczelnia założona została w 1088 roku. Kształcili się tu m.in. Mikołaj Kopernik, Dante oraz Erazm z Rotterdamu. Dziś uczęszcza tu 100 000 studentów.

Język: Mimo iż łatwo poradzić sobie można tutaj ze znajomością języka angielskiego, warto zdecydować się na naukę włoskiego, co pozwoli Ci lepiej się zintegrować. Na profilu Facebook grupy „Tandem Language Learning Bologna“ znajdziesz informacje o wydarzeniach i spotkaniach, w trakcie których nie tylko podszkolisz się z włoskiego, ale poznasz też nowe osoby. Uniwersytet oferuje darmowe kursy językowe. Te jednak szybko zapełniają się chętnymi do podszkolenia swoich językowych umiejętności.

Zakwaterowanie: Inaczej niż w większości krajów europejskich od studentów oczekuje się, iż lokum znajdą na własną rękę. W pierwszej kolejności powinieneś rzucić okiem na strony internetowe EasyStanza oraz Bakeca Bologna. Istnieje także grupa na Facebooku „ERASMUS Bologna“, na której często znaleźć można ciekawe oferty. Ponieważ autobusy jeżdżą w Bolonii tylko do godziny 1: 00 w nocy, postaraj się znaleźć mieszkanie blisko centrum lub zdecyduj się na kupno roweru.

Utrzymanie: Jako jedno z najlepiej prosperujących miast włoskich, Bolonia może dużo Cię kosztować (nawet więcej niż miasta niemieckie). Staraj się unikać jedzenia poza domem, aczkolwiek wieczorami znajdziesz bufety, oferujące dania już od 5 do 8 euro.

Warto się wybrać: Bolonia ma piękną starówkę, gdzie latem odbywa się wiele imprez pod gołym niebem, które zwykle są darmowe. Oferta kulturalna, biorąc pod uwagę teatry, operę oraz koncerty, jest niezwykle szeroka. By spotkać innych studentów, wystarczy wybrać się w okolice Piazza Verdi, w dzielnicy studenckiej, gdzie nie trudno o towarzyszy do lampki wina. Często odbywają się tu także spontaniczne jam session.

Ciekawe miejsca w okolicy: Poprzez swoje geograficzne położenie Bolonia jest centralnym węzłem komunikacyjnym Włoch. Główny dworzec należy do najczęściej odwiedzanych w Europie i umożliwia dotarcie do wielu miejsc we Włoszech. Do Florencji i Parmy dotrzesz już w godzinę, natomiast do Wenecji i Mediolanu w dwie.

Erasmus w Holandii – Amsterdam

Amsterdam, jako miasto studenckie, nie jest w stanie rozczarować! Pomimo iż miejsce to kształtują silne wpływy międzynarodowe, wciąż można tu znaleźć przyjemną i wspólnotową atmosferę. Amsterdam ma wiele popularnych miejsc, w których, jako student Erasmusa, można spędzić ciekawie czas. Słynne kanały nadają miastu wyjątkowego charakteru.

Uniwersytet: Dwie najbardziej popularne wśród studentów Erasmusa uczelnie to Uniwersytet Amsterdamski (Universiteit van Amsterdam, skrót UvA) i Wolny Uniwersytet (Vrije Universiteit). Niedawno powstały AUC (Amsterdam University College), zarządzany wspólnie przez dwa wyżej wymienione, oferuje między innymi możliwość studiowania kierunków związanych ze sztukę.

Język: Nauka języka holenderskiego w Amsterdamie nie należy do najłatwiejszych wyzwań, gdyż wszyscy posługują się biegle angielskim. Często usłyszymy także język niemiecki.

Zakwaterowanie: Studenci Erasmusa mają możliwość wynajęcia miejsca w akademiku. Duży kampus uniwersytecki znajduje się w Amsterdam Science Park na południu miasta, a kolejny w pobliżu Westpark. Na mieszkanie studenckie w akademiku składają się zwykle 3 lub 4 pokoje z własną kuchnią i łazienką.

Utrzymanie: Powinieneś spodziewać się wydatków rzędu 800 lub nawet 1000 euro.

Warto się wybrać: De Wallen (dzielnica czerwonych latarni) pełna jest turystów, dlatego najlepiej omijać tutejsze sexshopy oraz coffee shopy. W południowej części miasta znajdują się Oosterpark oraz Brouwerij ‘t IJ – niewielki, lokalny browar, który oferuje bardzo dobre piwo. Pośród amsterdamskich kanałów rzecznych Prinzengracht, Spui, Herengracht oraz Singel należą do najbardziej interesujących. Tu można wybrać się na wycieczkę łodzią lub przysiąść na piwo. W okolicy mieści się wiele dobrych barów i klubów (Clup Up, Boom Chicago, Studio 80. Air, Melkweg, Paradiso). W zachodniej części Amsterdamu znajdziesz WesterUnie i Westergasfabriek – idealne na nocne imprezy – oraz miejską plażę Strand West.

Ciekawe miejsca w pobliżu: Holandia „otulona” jest przez Niemcy i Belgię. Łatwo dostać się stąd samolotem do Wielkiej Brytanii. Dobrym pomysłem na weekend jest więc wypad do Belgii, godzinny lot do Londynu lub przejazd nocnym autobusem do Paryża. Na terenie Holandii do wszystkich większych miejscowości dostaniemy się pociągiem. Do wartych odwiedzenia należą Rotterdam, Haarlem, Utrecht czy Maastricht.

Zainspirowani?

Sprawdźcie, jak łatwo dotrzeć do opisywanych miejsc i co warto w nich zobaczyć. Studia za granicą, bez względu na to, w którym kraju ostatecznie zdecydujecie się studiować, to wyjątkowy i niezapomniany okres w życiu!