3 najgroźniejsze wulkany świata

0
348
Rate this post

Wulkany są zarazem fascynujące i niebezpieczne. Turyści przyjeżdżają, aby je podziwiać, a niektórzy mieszkańcy pobliskich miasteczek muszą się martwić i cały czas być w pogotowiu na wypadek ewentualnej erupcji. Dlaczego tak fascynują i sprawiają, że nie możemy oderwać od nich oczu? Piękny widok, ale i niebezpieczeństwo przyciągają nas do nich.

Wulkan Wezuwiusz
Najgroźniejszym i najbardziej popularnym wulkanem jest Wezuwiusz, który w całości znajduje się na terenie Włoch, a dokładnie na Półwyspie Apenińskim nad Zatoką Neapolitańską.

Każdy z nas zapewne słyszał o jego najgroźniejszym wybuchu, które miało miejsce 24 sierpnia 79 roku. W wyniku erupcji miasta Pompeje, Herkulanum Oraz Stabie zostały całkowicie zniszczone. Erupcja z 13 marca 1944 roku była ostatnim wybuchem i od tamtej pory wulkan na razie nie daje o sobie znać.

Wulkan ten ma wysokość 1281 m n.p.m., głębokość krateru to 230 metrów, a średnica ma 550 – 650 metrów.
Jest on jedynym czynnym wulkanem na stałym ladzie Europy, ale pomimo tego, że jest niebezpieczny, jest również piękny. W jego pobliżu znajduje się obserwatorium wulkanologiczne Osservatorio Vesuviano, a jest ono umiejscowione pomiędzy Ercolano i Torre del Greco na Valle del Salvatore. Dokładnie to obserwatorium jest na wysokości 609 m n.p.m.. Fundatorem obserwatorium był król Obojga Sycylii Ferdynand II.

Wulkan Chaiten
W Chile w Andach Południowych można znaleźć wulkan Chaiten o wysokości 1122 m n.p.m. ma kaledrę o średnicy 3 kilometrów, a powstała ona w wyniku erupcji około 9400 lat temu. Przez wiele tysięcy lat wulkan ten był nieczynny, aż doszło do jego erupcji 2 maja 2008 roku.
W górę została wyrzucona masa popiołu, która osiągnęła wysokość nawet 30 kilometrów. W wyniku erupcji doszło do powodzi, a do tego wywołała lahhary w wyniku czego uległo zniszczeniu najbliżej znajdujące się miasto Chaiten. Jednak wcześniej służby zdążyły ewakuować wszystkich mieszkańców.

Wulkan Pinatubo
Wulkan Pinatubo jest jednym ze stratowulkanów, jego wysokość wynosi 1486 m n.p.m. Położony jest na wyspie Luzon na Filipinach.

Taka poważna i bardzo groźna erupcja miała miejsce w czerwcu 1999 roku. Wtedy zginęło około 800 osób, do czego przyczyniły się opadający popiół, bomby wulkaniczne a także lahary. 2 kwietnia z wulkanu zaczęły wydobywać się z jego krateru strumienie pary było to już pierwszym sygnałem o zagrożeniu wybuchem. W czerwcu zaczął wydobywać się z wulkanu popiół i wówczas został ogłoszony alarm IV stopnia. Taki alarm oznacza, że wulkan może wybuchnąć w przeciągu 24 godzin. Erupcja wulkanu miała miejsce 15 czerwca 1999 roku i trwała aż do jednego tygodnia. Skutkiem tej erupcji było zmniejszenie się wulkanu, który z wysokości 1745 m n.p.m. zmniejszył się o 160 metrów, ponieważ stracił swój wierzchołek.