Obiecany tekst o muzyce

0
295
Rate this post

„Życie jest muzyką” to nie tylko tytuł filmu Fatih’a Akına, ale z pewnością dewiza życiowa społeczności tureckiej. Muzyka i taniec to z pewnością jeden z wielu elementów składających się na bogatą i interesującą tożsamość każdego Turka. Zaangażowanie, przejęcie i radość, które wypływają z każdego ruchu, gestu i wyśpiewanego słowa, uwielbienie ludowej muzyki oraz tańca przyprawiają o niemały podziw (szczególnie przedstawicielki płci pięknej przybyłe z Europy). Wszystko to wynika jednak z krzewionych tradycji wynoszonych z domu, z religii i z „południowego” temperamentu. Turek z pewnością nie jest taki jak Włoch, Hiszpan czy Grek, jednak pokuszę się o to porównanie, gdyż zauważam wiele cech wspólnych w tych narodach. Chęć śpiewu i tańca nie jest niczym dziwnym biorąc pod uwagę, że Turcy od najmłodszych lat uczą się tego w domu, następnie wśród przyjaciół, by później nieświadomie pokazywać swoje umiejętności między innymi wśród turystów.

Turecka muzyka dobiega z każdego miejsca, w którym się pojawiamy. Orientalne dźwięki towarzyszą przy spożywanych posiłkach, robionych zakupach i oczywiście w tureckich restauracjach, knajpkach i dyskotekach. Kelnerzy, sprzedawcy i inni wykonując swoją pracę śpiewają i podrygują. W większych miastach można spotkać całe ulice, promenady nie tylko ekskluzywnych hoteli, ale właśnie dyskotek z różnorodną muzyką. Jedna koło drugiej reprezentuje inny styl lub łączy wszystkie, a nieopodal znaleźć możemy lokal z ludową muzyką na żywo. Najbardziej popularna muzyka wśród Turków to z pewnością turecki pop, który roznosi swoje dźwięki i zapada na długi czas w uchu, a po powrocie przywołuje miłe wspomnienia. Żaden jednak artysta z największym hitem, nie przyciągnie na parkiet tylu chętnych „tubylców”, co utwór ludowy, który reprezentowały dzieci w filmiku wklejonym przeze mnie poniżej. Wszyscy tańczą w kółku, odpowiednio zmieniając kroki, a pierwsza osoba, która rozpoczyna taniec, zawsze trzyma chustkę w dłoni odpowiednio nią wymachując. (gorąco polecam obejrzenie tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=GFaaYiRbI7k )

Istnieje wiele rodzajów tańca ludowego, które wywodzą się z określonych czasów, regionów, zdarzeń (jak np. bitwy) i są przystosowane na poszczególne okoliczności. Taniec odgrywa ważną rolę nie tylko na weselu, ale i z powodu wysłania syna na służbę wojskową, świąt narodowych czy religijnych.

Wyróżniane są Horon, Kasik oyunu, Kilic kalkan, Zeybek. Tańce są w większości wykonywane przez mężczyzn, ale występują w nich również tancerki, wszyscy ubrani są w odpowiednie stroje, a cała oprawę dopełniają podobne do skrzypiec Kemence, drewniane łyżki, czy taniec mężczyzn przy dźwiękach starć mieczy z tarczami.

Wracając jednak do współczesności – królem tureckiego popu od wielu lat jest nazywany Tarkan, który swego czasu był popularny nawet w Polsce za sprawą piosenki „Simarik”. Nadal jest słynny i uwielbiany w całej Turcji, jednak warto zapoznać się z innymi gwiazdami tureckiej sceny muzycznej, takimi jak: światowej sławy Sezen Aksu, Kayahan, zwyciężczyni Konkursu Eurowizji w 2003 roku Sertab Erener, Mustafa Sandal, Kenan Dogulu, Serdar Ortac, Hande Yener, Ismail Yk, Gulsen, Gokhan Ozen, Ozan i inni. Większość największych hitów piosenki o miłości, nieszczęśliwej, trudnej, śpiewanej z zaangażowaniem, wielkim bólem i rozpaczą, a – co na pewno warte wspomnienia – mężczyźni nie zawsze śpiewają męskim głosem.:) To wszystko jednak sprawia, że chce się choć przez chwilę przysłuchać, zatracić w tym, co jest nieodłącznym elementem zwiedzania i poznawania nowego, innego i intrygującego świata.