Tanie loty do Rzymu: jakie opcje?

0
76
Rate this post

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Być może, jeśli jednak ktoś wybiera się tam samolotem, powinien sprawdzić, którą dokładnie. Czyli dowiedzieć się, jak dostać się z portów lotniczych Fiumicino i Ciampino do Rzymu.

Lot z Katowic do Rzymu trwa dwie godziny i kosztuje ćwierć tysiąca złotych (albo mniej, jeśli komuś uda się trafić promocję). Pytanie – co dalej? Ponieważ Rzym jest wielką metropolią a jego porty lotnicze leżą na dalekich przedmieściach, nie jest to pytanie bezzasadne.

Różne linie, różne porty lotnicze

Zanim na nie odpowiemy, spójrzmy kto i gdzie w ogóle do Rzymu lata. Z najtańszych przewoźników – zarówno Wizzair jak i Ryan. Tyle, że nie wszystkie samoloty lecą w to samo miejsce. W stolicy Włoch działają bowiem dwa główne porty lotnicze – Rzym Ciampino i Rzym Fiumicino.

Trzech przewoźników, dwa lotniska:

Port lotniczyRzym CiampinoRzym Fiumicino
PrzewoźnikRyan Air

Wizzair

Air Berlin

Wizzair

Katowice

Kraków

Poznań

Wrocław

Warszawa

Kraków

Gdańsk

Wrocław

Warszawa

Więksi przewoźnicy, tacy jak Lot czy Lufthansa wybierają z reguły lotnisko Rzym Fiumicino. Od niego też zaczniemy nasz krótki przegląd.

Rzym Fiumicino: największy we Włoszech

Port Leonarda da Vinci (FCO), bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, jest szóstym, najbardziej ruchliwym lotniskiem w Europie. Przez Fiumicino przewija się każdego roku 38 mln pasażerów rocznie.

Początki istnienia portu sięgają roku 1961, jednak gruntowny remont miał miejsce w latach dziewięćdziesiątych. Główne rzymskie lotnisko nie ustępuje niczym portom w innych europejskich krajach. Uwaga: loty z Polski obsługują terminale 2 i 3.

Z Fiumicino do Rzymu pociągiem:

Także pod względem skomunikowania ze stolicą. Choć port lotniczy Fiumicino leży 32 km od Wiecznego Miasta, można się do jego centrum dostać w pół godziny. Najszybciej – koleją.

Tak zwany „Leonardo Express” jeździ wahadłowo między portem lotniczym i stacją Termini w centrum Rzymu. Nie zatrzymuje się nigdzie pod drodze, nie stoi w korkach. Ale uwaga: jest drogi. Bilet kosztuje 14 euro.

Taniej jest jechać pociągiem podmiejskim linii FR1 (Sabina-Fiumicino). Ten jeździ co kwadrans i zatrzymuje się na głównych dworcach miasta – Tiburtina, Tuscolana, Ostiense,Trastevere. Za bilet trzeba dać 8 euro.

Rzym-Fiumicino autobusem:

Port lotniczy Leonarda da Vinci skomunikowany jest z Rzymem także autobusowo. Firm, które obsługują linie jest kilka. Można na pryzkład wybrać autobus obsługiwany przez przedsiębiorstwo o nazwie Cotral. Odjeżdża sprzed Terminalu 2 i zatrzymuje się na Piazza dei Cinquecento, przed stacją Tiburtina, a także Cornelia i Eur-Magliana. Cena biletu w jedną stronę to 5 euro.

Nieco taniej wyjdzie przejazd znanymi liniami Terravision, które funkcjonują także w innych miastach Europy. Autobus odjeżdża sprzed Terminalu 3. Przejazd trwa prawie godzinę i kosztuje 4 euro w jedną i 6 euro w dwie strony. Odjazdy – co 30 minut. Sprzed Terminalu 3 odjeżdżają także autobusy linii T.A.M. Także tu bilet kosztuje 4 euro.

Rzym Ciampino: mały, historyczny

Inaczej niż Fiumicino, port lotniczy Ciampino to lotnisko niewielkie (jak na standardy europejskie). Każdego roku przewija się przez nie zaledwie 5 mln osób. Ciampino swoje dni chwały przeżywało w początkach lotnictwa pasażerskiego. Działając od 1916 roku swoją rolę głównego portu Rzymu utraciło w latach sześćdziesiątych.

Jak dotrzeć z Ciampino do miasta?

Dojazd z Ciampino do Rzymu jest nieco bardziej skomplikowany. Bezpośrednio dostać się do Wiecznego Miasta można tylko autobusem linii Terravision, który dojeżdża do dworca Termini. Bilet kosztuje 4/6 euro w jedną i 6/11 euro w dwie strony.

Można także korzystać z połączenia kolejowego. Przy terminalu znajduje się przystanek, z którego odjeżdżają autobusy dowożące pasażerów do okolicznej stacji kolejowej. Przejazd trwa pięć minut i kosztuje 1,2 euro (plus drugie tyle za większy bagaż).

Ze stacji Ciampino można dojechać do Rzymu kolejką (linie FL4 i FL6). Bilet jednorazowy kosztuje 1,5 euro, a całodzienny – 6 euro. Można na nim jeździć także metrem w samym Rzymie. Podróż do stacji Termini trwa kwadrans.