Drezno leży blisko, jest atrakcyjnym miejscem do zwiedzania, a najlepszym sposobem żeby się tam dostać jest samochód. Pytanie: gdzie go zostawić na miejscu?
Kilkaset kilometrów kusi. Do Drezna można wybrać się nawet na jeden dzień. Zobaczyć pałac Zwinger, tamtejszy zamek i obejrzeć bogate zbiory sztuki. Trzeba tylko znaleźć miejsce do parkowania. Gdzie konkretnie parkować w Dreźnie?
Organizacja, system, ruch
Jak każde niemieckie miasto, Drezno jest miejscem dobrze zorganizowanym. Znalezienie miejsca postojowego nie powinno być problemem, o ile oczywiście nie obędzie się bez polskiego kombinatorstwa. Zamiast tracić czas na szukanie darmowego postoju, lepiej zaakceptować wydatek i zapłacić.
Tym bardziej, że system parkingów miejskich jest w Dreźnie całkiem dobry. Na głównych ulicach znajdują się znaki informujące o tym, gdzie są parkingi i czy są na nich wolne miejsca.
Trzeba pamiętać, że w okolicy centrum z ruchu wyłączonych jest kilka ulic. Nie jest natomiast potrzebna w Dreźnie specjalna plakietka uprawniająca do wjazdu do miasta (czyli do tzw. Umweltzone).
Trzy kolory, trzy strefy
Drezno podzielone jest na trzy strefy parkingowe: zieloną, żółtą i czerwoną. Różnią się przede wszystkim wysokością opłat, które trzeba uiścić. Zielona, na obrzeżach śródmieścia (Aussere Neustadt) jest najtańsza. Cena całodniowego karnetu wynosi tam 3 euro, Za pół godziny trzeba zapłacić 0,25 EUR. Podobne ceny obowiązują w strefie żółtej.
W strefie czerwonej, dookoła rynku i okolicznych ulic, ceny są znacznie wyższe. W tygodniu pół godziny kosztuje pół euro, cały dzień – 6 EUR.
Te ceny dotyczą jednak sytuacji, w której parkujemy na ulicy, w wyznaczonych miejscach. Korzystanie z parkingów może być droższe (lub tańsze).
Konkretne parkingi, konkretne opłaty
Ceny parkingów dysponujących większą liczbą miejsc mogą być różne. Przykładowo, ten przy Heinrichstraße pobiera 1,5 euro za każdą godzinę. Ale uwaga: cała doba kosztuje tam 6 euro. Podobne ceny obowiązują przy Theaterplatz czy na parkingu o nazwie Stadt Dresden przy Schießgasse.
Drożej jest np. na parkingu Altmarkt-Galerie przy Webergasse. Godzina kosztuje tam 1 euro, za trzy godziny zapłacimy 3,5 euro, a za każdą kolejną – 1,5 euro. Parking leży za to tuż obok rynku, w samym środku miasta. Ma też ponad pięćset miejsc parkingowych.
Liczbę dostępnych miejsc parkingowych i całą listę wyznaczonych miejsc znaleźć można na stronie internetowej Drezna.
Gdzie za darmo?
Przede wszystkim – poza obrębem centrum. Liczba miejsc na takich parkingach także jest ograniczona. Trzeba liczyć się z tym, że w godzinach szczytu czy w czasie, gdy mieszkańcy Drezna jeżdżą na zakupy, wszystkie będą zajęte. Gdyby ktoś chciał spróbować szczęścia, może go poszukać np. przy Theresienstraße albo Hansastraße koło McDonald’s czy na Bärnsdorfer Straße. Hansastraße to ulica, którą prawdopodobnie wjeżdża do miasta większość osób jadących od strony Polski. W weekendy można stanąć przy Wildgartstraße.
Ale uwaga: nie warto ryzykować dla kilku euro i parkować przy sklepach. Z reguły korzystanie z darmowego miejsca na samochód uzależnione jest od tego, czy robimy w danym supermarkecie zakupy. W takiej sytuacji lepiej pojechać na Ziegelstraße czy Freiberger Platz i zapłacić trzy euro za cały dzień postoju.