Trzy obrazy: Guernica Picassa, Święta Katarzyna Caravaggia i Maja Naga Goi to trzy argumenty za tym, żeby będąc w Madrycie, odwiedzić jego trzy wielkie muzea: Prado, Thyssen-Bornemisza i Reina Sofia. Dowiedzcie się na ich temat wszystkiego, co warto wiedzieć.
Na świecie jest tylko kilka muzeów, które mogą równać się Prado. Także muzea Thyssen-Bornemisza i Reina Sofia należą do wyjątkowo ciekawych. Wszystkie trzy znajdują się w Madrycie, wszystkie w zasięgu kilkuminutowego spaceru. To dlatego nazywane są często „Trójkątem Sztuki”. Co konkretnie można w nich zobaczyć, ile kosztują bilety i jak dostać się do nich za darmo?
Prado – muzeum ze światowej czołówki
Goya i El Greco, Velázquez i Picasso, Tycjan i Bosch: muzeum Prado w Madrycie to ogromna kolekcja malarstwa reprezentująca wszystkie style od XVI wieku począwszy. Łącznie znajduje się tam około 7600 obrazów, z których oglądać można 1300. Oprócz nich muzeum może poszczycić się wielką kolekcją rzeźby i szkiców.
Jakie konkretnie obrazy można zobaczyć w Prado? Wymieńmy tylko kilka: Maja Naga i Maja ubrana Goi, Adam i Ewa Tycjana, Sabat czarownic Goi, Trójca Święta El Greco czy Triumf Śmierci Bruegla. Wykaz tego, co w Prado najlepsze znajdziecie tutaj. Będziecie mogli odbyć również wirtualną wycieczkę po tym najbardziej znanym muzeum w Madrycie.
Muzeum, którego być może w ogóle by nie było, gdyby nie druga żona króla Ferdynada VII Burbona (których ten miał w sumie cztery) – Maria Izabela Portugalska. To na jej prośbę mąż-król (który był także jej wujem) założył w 1818 roku muzeum.
To, co zostało zapoczątkowane jako kaprys królowej, jest dzisiaj jednym z najważniejszych muzeów na świecie. Dostępnym dla każdego, kto kupi bilet lub odwiedzi Prado w określonym czasie. Ile trzeba zapłacić za wejściówki?
Bilet normalny kosztuje 12 euro, a ulgowy – 6 euro. Opłata za przewodnika podbija cenę do 19,5 euro. Muzeum Prado można także odwiedzić za darmo. Wystarczy przyjść w godzinach od 18 do 20 w tygodniu lub od 17 do 19 w niedziele i święta. Przez cały dzień można zwiedzać Prado bezpłatnie 18 maja i 19 listopada. Więcej o biletach możecie przeczytać tutaj.
Muzeum Thyssen-Bornemisza
Heinrich był trzecim synem „tego” Thyssena. Zamiast budować przemysłową potęgę, ożenił się z austro-węgierską baronessą i został poddanym cesarza Franciszka Józefa. Zaadoptowany przez swojego teścia, także Heinrich został baronem. Wojna, przewroty i rewolucje zagnały ostatecznie barona do Lugano, gdzie (razem z żoną) zaczęli budować wielką kolekcję sztuki.
Syn Heinricha, Hans, znacznie powiększył zbiory. Skąd jednak dzieła sztuki gromadzone przez Niemca, byłego obywatela Austro-Węgier wzięły się w Hiszpanii? Za wszystkim stała kobieta. W tym przypadku była nią Carmen Cervara, była Miss Hiszpanii, którą Hans poślubił w 1985 r. W 1992 roku baron porozumiał się z władzami Hiszpanii i otworzył muzeum.
Co można w nim oglądać? Jednymi z najważniejszych są obrazy z XIV i XV wieku. Są wśród nich prace van Eycka, Durera i Holbeina. Thyssen-Bornemisza to także malarstwo renesansowe: Tycjan, Caravaggio, Rubens, Rembrandt, Van Dyck. I wreszcie impresjonizm i postimpresjonizm z Monetem, Renoirem i Van Goghiem na czele. W muzeum można także oglądać kubistyczne obrazy Picassa. Całą kolekcję można oglądać tutaj.
Ile trzeba zapłacić za oglądanie zbiorów w muzeum Thyssen-Bornemisza? Bilety normalne kosztują 9 euro, ulgowe – 6 euro. Wstęp na czasowe wystawy bywa bezpłatny, ale na niektóre trzeba wykupić wejściówkę (cena od 10 do 15 euro za bilet normalny i od 6 do 8 za ulgowy). Także do tego muzeum można wejść za darmo.
Bezpłatnie mogą je odwiedzić dzieci w wieku poniżej 12 lat oraz bezrobotni. W 2012 roku, z okazji dwudziestolecia muzeum, za darmo mogą do niego wejść ci, którzy urodzili się w 1992 r.
Muzeum Reina Sofia (Muzeum Królowej Zofii)
Pełna nazwa tego muzeum to Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii, w skrócie MNCARS. Instytucja prezentuje przede wszystkim sztukę hiszpańską. Najważniejszymi eksponatami są prace Picassa, Dalego i Joana Miró. Można tam oglądać min. Guernicę, Pejzaż z Cadacués i Wypadek.
Budynek, w którym znajduje się muzeum był wcześniej szpitalem. Otwarty w 1805 r., zamknięty w 1969 został przekształcony w centrum sztuki w latach osiemdziesiątych XX w. Oficjalnie muzeum otwarto w 1992 roku. Jego patronką została królowa Zofia Małgorzata Wiktoria Fryderyka von Szlezwik-Holsztyn-Sönderborg-Glücksburg, żona panującego króla Juana Carlosa I.
Zbiory wystawiane w tym muzeum oglądać można nieco taniej, niż w dwóch opisanych wyżej. Bilet wstępu kosztuje 6 euro i obejmuje zarówno kolekcje stałe, jak i czasowe. Za darmo można tam wejść od poniedziałku do piątku w godz. 19-21, w soboty od 14.30 do 21 i w niedzielę od 10 do 19. Także to muzeum w Madrycie dostępne jest bezpłatnie 18 kwietnia, 18 maja, 12 października i 6 grudnia.
Karta Paseo del Arte (Tarjeta Paseo del Arte)
Wszystkie trzy muzea zaliczane są do tzw. Trójkąta Sztuki. Leżące obok siebie są kwintesencją tego, co Madryt ma do zaproponowania miłośnikom malarstwa czy rzeźby. Wszystkie trzy można odwiedzać korzystając z jednej karty – Tarjeta Paseo del Arte. Można ją kupić w kasie każdego w wymienionych wyżej muzeów.
Ile trzeba zapłacić? Cena to 21,6 euro. Dorosła osoba oszczędza na kupnie tej karty około 5 euro.
Dojazd do Trójkąta Sztuki
Zarówno Prado jak i pozostałe dwa muzea leżą w okolicy ulicy Paseo del Prado i największego w mieście dworca Atocha. Można się tam dostać linią metra nr 1 (niebieską).