Alonisos skarby wyspiarskiej Grecji

0
137
Rate this post

Czy wyspa Alonisos może okazać się miejscem atrakcyjnym dla turystów? Wprawdzie biura podróży sporadycznie oferują wczasy na jej terenie, jednak i tu atrakcji nie zabraknie. Dla turystów, których fascynuje Grecja i jej wyspiarskie oblicze, znajdzie się tu wiele wspaniałych atrakcji. Czym zatem może się pochwalić Alonisos?

Wyspa pełna atrakcji

Na tej wyspie znaleźć można i malownicze porty, i miasteczka przyciągające wspaniałą atmosferą. Choć nie dotarła tu masowa turystyka, o noclegi w tutejszych letniskach martwić się nie trzeba. Dobre warunki pobytu oraz naturalne walory wypoczynkowe sprawiają, że na Alonisos można spędzić udane wczasy w kameralnej atmosferze. Co warto zobaczyć w trakcie takiego pobytu?

Miasto Patitri

Patitri jest najważniejszym ośrodkiem miejskim na tej wyspie, a życie skupia się wokół tutejszego portu. Dzięki licznym promom i turystycznym łodziom z miasta tego można wybierać się na ciekawe wycieczki. Celem takich wypraw są niewielkie wysepki, których w pobliżu nie brakuje. Sam rejs może się okazać wspaniałą przygodą i wielką atrakcją – szczególnie dla najmłodszych turystów. To miasto posiada też piękne plaże, na których można wypocząć nad morską wodą. A gdzie warto się wybrać na wycieczkę? Zabytków na wyspie również jest sporo.

Śladami historii przez wyspę

Miłośnicy historii z pewnością będą zadowoleni z wizyty w mieście, które swego czasu pełniło rolę wyspiarskiej stolicy. To Palaia Alonisos. Wśród cennych pamiątek z czasów świetności tego miasta wyróżniają się ruiny zamku weneckiego. Powstał on w XV wieku i dziś jest jedną z największych atrakcji na wyspie. Jako świadek historii jest obiektem niezwykle ważnym, a w pięknym otoczeniu do dziś prezentuje się wspaniale.

Spotkania z przyrodą

Alonisos może zachwycić miłośników plażowania, jednak najchętniej odwiedzają ją miłośnicy przyrody. Dla nich ważnym punktem na mapie tej wyspy jest Steni Wala, znana z siedziby Greckiego Towarzystwa Badań i Ochrony Foki Białobrzuchej. Wyspa jest też dobrym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się wycieczki na teren Narodowego Parku Morskiego Sporad. Istniejący od 1992 roku to przyrodniczy klejnot Sporad oraz raj dla każdego miłośnika przyrody. Foki, delfiny, meduzy oraz burzyki to najważniejsi mieszkańcy tego parku, których ochroną jako pierwsi zainteresowali się badacze z Uniwersytetu Ateńskiego.

Choć Alonisos jest wyspą dla miłośników przyrody i aktywnego spędzania czasy, kameralne wczasy na jej terenie mogą się okazać wielką atrakcją dla każdego turysty. To jedna z tych wysp, na terenie których Grecja pięknie prezentuje swą tradycyjną kulturę i przyrodniczą różnorodność.