Szwajcaria: raj za dobre pieniądze

0
41
Rate this post

Co tu dużo porównywać: w Szwajcarii jest drogo. Przeciętnie nawet dwa razy drożej niż w Polsce. Kto jednak chce wypoczywać pod Matterhornem, musi płacić. Innej drogi nie ma. Ile dokładnie?

Widok Matterhornu albo lans w Davos w zimie. Wędrówki górskie lub zwiedzanie Zurichu w lecie. Warto jeździć do Szwajcarii. Pod jednym wszakże warunkiem – że wcześniej udało się porządnie napchać portfel. Ceny u Helwetów są bowiem dość wysokie, jak na polskie przyzwyczajenia.

Sprawdzamy ceny w Szwajcarii, konkretnie w Coopie

Żeby sprawdzić, ile kosztują produkty żywnościowe w Szwajcarii zajrzeliśmy do internetowego supermarketu sieci Coop. Sklepy te to jedna z wielu rzeczy, które zadziwiają Polaków przyjeżdżających do Szwajcarii. Druga pod względem wielkości sieć supermarketów jest bowiem kooperatywą, czyli swojską spółdzielnią. Czego jednak nie widać, gdy wybierzemy się tam na zakupy.

W standardowym sklepie, niezależnie od tego, czy znajduje się w Montreux, Taesch czy nad jeziorem Bodeńskim towary prezentują się elegancko i ładnie. Jak wszystko w Szwajcarii zresztą. I jak za wiele innych rzeczy, także za produkty spożywcze trzeba sporo zapłacić.

Zaczynamy od konkretów, czyli od mięsa

Zacznijmy od tego, na czym różnice są największe, czyli od mięsa. Żeby kupić w Szwajcarii filet z kury, trzeba sięgnąć naprawdę głęboko do portfela. W przeliczeniu na złote kilogram takiego mięsa kosztuje tam aż 84 zł. To mniej więcej cztery i pół razy więcej niż u nas. Ze strachem sprawdzamy cenę szynki w Szwajcarii.

Słusznie się obawiamy. Za kilogram takiej wędliny trzeba tam dać pięć i pół razy tyle, ile w Polsce. Konkretnie – prawie 140 zł. Na szczęście kiełbasa jest nieco tańsza. Za kilo wiedeńskiej zapłacimy 84 zł, czyli półtora razy tyle, ile u nas.

Gdybyśmy zechcieli sobie dogodzić musztardą, majonezem albo ketchupem, wydamy jeszcze więcej. Za butelkę Heinza zapłacimy wprawdzie tylko 1 zł 75 gr więcej niż w Polsce, ale już musztarda całkowicie zrujnuje nasz budżet – jest 3,5-krotnie droższa niż u nas, za opakowanie o objętości 0,2 kg trzeba dać 10 zł. Jest jeszcze majonez, który kosztuje prawie dwa razy tyle, ile w Polsce. Uff…

Nazwa produktuCena CHCena PL
filet z kury 1 kg84 zł15 zł
szynka 1 kg140 zł21,5 zł
kiełbasa wied. 1 kg84 zł33 zł
majonez 1 kg33,5 zł12 zł
ketchup12,5 zł11 zł
musztarda 0,2 kg14 zł2,4 zł

Czas na dodatki, makarony, warzywa

Przyjrzyjmy się teraz, ile kosztują półprodukty, które można by dodać do mięsa. Kartofle – są tylko niespełna dwa razy droższe niż w Polsce. Zamiast 3,25 zł za kg kosztują 6 zł za kg. Także ryż kosztuje w Szwajcarii dwa razy więcej niż u nas. A makaron penne jest o 130 proc. droższy.

Na pocieszenie można dodać, że sos carbonarra może kosztować taniej. Pod warunkiem, że będzie to produkt z proszku za 1,8 franka.

Niestety, także warzywa są droższe. Sałata kosztuje 1,6 CHF za kg. W Polsce 2,5, ale złotego. Pomidory są droższe trzykrotnie. Zamiast 4 zł za kg trzeba za nie zapłacić w Szwajcarii 12 zł. Dwa razy więcej kosztują ogórki na sztuki.

Nazwa produktuCena CHCena PL
kartofle 1 kg6,1 zł3,25 zł
makaron penne 1 kg14 zł6 zł
sos do makaronu7,8 zł10 zł
sałata7 zł2,5 zł
pomidory 1 kg12 zł4 zł
ogórki 1 kg7,3 zł4 zł

Sery i tym podobne nie tak znowu drogie

Ponieważ Szwajcaria znana jest ze swojego sera (a właściwie serów) nie można ich pominąć w trakcie zakupów. Tu całkiem miła niespodzianka. Standardowy żółty ser szwajcarski kosztuje tylko 30 proc. więcej niż u nas. Dziury w serze nie przełożą się więc na wielkie dziury w naszym budżecie.

Jeśli zdecydujemy się na miejscowy Brie, przyjdzie nam zapłacić tylko o 20 proc. więcej. Nie wiemy, jaka jest różnica w cenie sera Raclette ponieważ nie natknęliśmy się na niego w Polsce. W Szwajcarii opakowanie 200 g kosztuje 2,2 CHF.

Kolejną dobrą wiadomością są ceny chleba. Za bochenek 0,5 kg trzeba tam dać 1,1 franka. To prawie tyle, ile u nas (różnica – 0,7 zł). Bułki są nieco tylko droższe: za sześć sztuk zapłacimy 1,5 CHF.

Nazwa produktuCena CHCena PL
ser szwajcarski 1 kg37 zł29 zł
ser Brie41 zł34,5 zł
ser Raclette47 złb.d.
chleb 0,5 kg3,8 zł4,5 zł
bułki 6 szt.5,2 zł4 zł

Na produktach mlecznych trudno zaoszczędzić

Nieco gorzej wypadają produkty mleczne. Mleko jest prawie dwa i pół raza droższe niż w Polsce, kosztuje 6,71 zł za litr. Drink jogurtowy sprzedawany jest w cenie prawie dwa razy wyższej. A muesli do mleka kosztują o 11 zł więcej na kilogramie. Jedynie płatki kukurydziane kosztują niemal tyle samo, ile u nas.

Na koniec rzućmy okiem na ceny jaj. Za dziesięć sztuk trzeba zapłacić u Helwetów dwa razy tyle, ile u nas, czyli 8,4 zł za dziesięć sztuk.

Nazwa produktuCena CHCena PL
mleko UHT 1,5%5,5 zł2,8 zł
jogurt pitny4,4 zł6 zł
muesli 1 kg18,7 zł8 zł
płatki do mleka 1 kg13,7 zł13 zł
jaja 10 szt.8,4 zł5 zł

Tyle nasze porównanie. Oczywiście, jest jeszcze cała masa innych produktów, które można kupić będąc w Szwajcarii. Czekoladki, różne sery i tym podobne – każdy może wybierać na własną rękę. Pamiętając, że może być drogo. Bardzo drogo.