Wakacje nad węgierskim morzem

0
71
Rate this post

Niecałe 100 km od Budapesztu znajduje się Balaton. Największe jezioro na Węgrzech i w środkowej Europie. Miejscowi nazywają go „węgierskim morzem”. Chcesz spędzić tam wakacje?
Węgrzy, nie mając dostępu do prawdziwego morza, w wakacje tłumnie ściągają nad Balaton. W upały woda ma 23 C, kąpiel w niej jest przyjemnie orzeźwiająca. Woda jest mętna. Bogata w minerały: wapń, sód, magnez, węglany, siarczany. Właśnie po to przyjeżdżają nad Balaton turyści – zażyć uzdrawiających zabiegów. Skorzystać z dobrodziejstw błotnego jeziora, a przy okazji zrelaksować się.

Oaza turystyki

Na wyjazd wakacyjny turyści wybierają miejsca, które nie tylko „grzeszą” atrakcjami i zapewniają nie lada rozrywkę, ale również zaspokajają podstawowe potrzeby turystów. Czyli mają dużą bazę noclegową, ogromny wybór restauracji i barów, wypożyczalnie sprzętów wodnych. Ważne to jest zwłaszcza wtedy, gdy turyści mają wyjazd prywatny, a nie z biura podróży.

Balaton spełnia wszystkie te warunki. Nad jeziorem leży kilkanaście miejscowości. W każdej z nich znajdziemy wyżywienie, atrakcje i noclegi na każdą kieszeń. Zatrzymajmy się więc na noclegach.

Domek czy apartament

Oferta noclegów nad Balatonem jest naprawdę bogata. Jeśli zaczynamy poszukiwania od najtańszej, warto zwrócić uwagę na apartamenty. Najczęściej znajdują się one w domu jednorodzinnym – podzielonym na segmenty i „mieszkania”. Do jednego apartamentu może wprowadzić się kilka osób: rodzina, paczka bliskich przyjaciół, grupa studentów szukająca sposobu na ekonomiczne wakacje. Cena za apartament zaczyna się od 1 tys. zł za tydzień. Jeśli podzielić koszt na kilka osób – wychodzi naprawdę bardzo tanio.

W podobnej cenie można wynająć cały domek wakacyjny. Niewielkie, przytulnie urządzone – posiadają wszystko, co człowiekowi jest potrzebne do wakacji nad jeziorem. Przeznaczone są dla kilku osób. W cenę mają wliczone również sprzątanie i pościel.

Bezdyskusyjną zaletą domków i apartamentów (w domkach) jest ogródek. Zachęca on do zabaw na świeżym powietrzu, relaksu i wieczornego grillowania.

A może hotel?

Inną opcją noclegu nad Balatonem jest zatrzymanie się w hotelu. Ma to swoje zalety. Hotele oferują więcej możliwości relaksu (zwłaszcza obiekty ze SPA), zapewniają więcej usług (sprzątanie, zaplecze do organizowania spotkań, wyżywienie).