Mało znany region, w którym wiele można zobaczyć, a jeszcze więcej zrobić. Oto krótki przegląd atrakcji Salzkammergut w Austrii.
Najpierw usypali góry, potem zbudowali domy, kościoły i ulice. W ten sposób, kosztem prawie miliarda dolarów, w okolicy miasta Huizhou w Chinach powstała replika miasteczka Hallstatt leżącego w Dolnej Austrii. Chociaż nie jest zbyt udana, nikogo nie powinno dziwić to, że Chińczycy skusili się jej budowę. W zasadzie powinni skopiować cały region, w którym leży Hallstatt. Bo Salzkammergut to bardzo piękne miejsce.
Gdzie to jest i jak tam dojechać?
Kraj Komór Solnych, Góry Martwe i Kamień Dachowy – przetłumaczone na polski nazwy niewiele nam mówią. Co innego Totes Gebirge, a przede wszystkim Dachstein – tu od razu wiadomo, o co chodzi. Oba pasma leżą właśnie w Salzkammergut, regionie którego nazwę tłumaczy się jako Kraj Komór Solnych. Gdzie to jest?
Region leży w trzech krajach związkowych: Salzburskim, Górnej Austrii i Styrii. Na wschód od Salzburga, na południe od Linzu i na północ od znanego regionu narciarskiego Schladming. Do Wiednia jest stąd około 250 km. Do Monachium – 220 km.
Żeby dostać się do Salzkammergut z Polski, trzeba przejechać przez Czechy lub Słowację. Z Katowic jest tam około 600 km, wystarczy kierować się na Ostrawę, Brno i Wiedeń a potem na Salzburg. Z Krakowa można wybrać się przez Bratysławę (odległość 675 km).
I to w zasadzie tyle, jeżeli chodzi o sposoby dotarcia do tego regionu. Można oczywiście lecieć samolotem do Salzburga (z Warszawy, Krakowa i Gdańska) jednak przelot będzie dość drogi, a sama procedura lotniskowa na tyle długa, że bardziej opłaca się wybrać własnym autem.
Jadąc w te okolice trzeba pamiętać, że zarówno w Austrii, jak i w Czechach i na Słowacji obowiązują winiety. To dodatkowe 110-120 zł do wydania.
Co można tam robić?
Dachstein West, Kasberg, Hinterstoder czy Hintersee to tylko niektóre nazwy ośrodków narciarskich w okolicy. Najbardziej znanym jest ten pierwszy. Dachstein West leży po północno-zachodniej stronie znanego pasma, które wznosi się na 3 tys. m. W ośrodku wyznaczono 150 km tras narciarskich, karnety kosztują 35/38 euro za dzień (dzieci do lat 6 jeżdżą za darmo, te w wieku od 7 do 1
To zima. A lato? Latem można zwiedzać Salzburg, Linz i inne okoliczne miasta, takie jak Bad Ischl, w którym wakacje spędzał Franciszek Józef. W Salzburgu warto obejrzeć zamek i pałac biskupi (Residenz), a także samo stare miasto. To w tym mieście urodził się i mieszkał Mozart.
Obowiązkowym punktem każdej letniej wycieczki jest Hallstatt. To niemal idealne alpejskie miasteczko leży u stóp Dachsteinu, nad otoczonym górami jeziorem Hallstaetterses. Można tam zwiedzić najstarszą w Europie kopalnię soli – źródło bogactwa regionu. To od Hallstatt wzięła nazwę kultura z epoki żelaza. Zwiedzanie miasteczka jest darmowe, ale trzeba zapłacić za parking (2,5 euro za godzinę).
W Salzkammergut jest kilkadziesiąt położonych między górami jezior. W większości można się kąpać, uprawiać sporty wodne lub po prostu dookoła nich spacerować. W Austrii wiele kąpielisk jest darmowych i ogólnie dostępnych. Ich zestawienie można znaleźć na tej stronie.
Po górach można także wędrować. W Alpach jest cała masa zróżnicowanych tras. Przykładem może być prosty, pięciokilometrowy szlak z St.Georgen wzdłuż pozostałości osadnictwa celtyckiego. To akurat niższe góry. Te wyższe, w Dachstein, są znacznie bardziej wymagające. Z Gosau prowadzi na przykład szlak na Grosser Donnerkogel (2 tys. m). Wycieczka trwa 2 h.
Więcej tras w regionie znaleźć można na stronie bergfex.at.
Jakie są koszta wyjazdu?
Żeby dojechać do Salzkammergut samochodem, trzeba wydać około 600 zł. Wliczając potrzebne winiety. Jeśli ktoś ma ciężką nogę, zapłaci oczywiście więcej. Samolotem będzie znacznie drożej. Przelot do Salzburga z przesiadką może kosztować około 250 euro od osoby. Do tego trzeba dodać koszt przejazdu z miasta na prowincję (połączenia można sprawdzić na stronie firmy Postbus obsługującej trasy w Austrii).
Na miejscu opłaty są standardowe dla Austrii. Przykład? Parkingi we wszystkich miastach, począwszy od Hallstatt, a na Salzburgu skończywszy, są płatne. Ile? To zależy od miasta i parkingu. Pięciogodzinny postój w Salzburgu pod pałacem Mirabel kosztuje 12 euro. Godzina w Hallstatt – 2,5 euro.
Ceny produktów spożywczych w Austrii możecie sprawdzić w naszym artykule. A noclegi? Te znajdziecie na stronach booking.com czy interhome.pl, a także airbnb.com. Ceny zaczynają się 30-40 euro za noc.