Dzieje się: niemieckie jarmarki świąteczne

0
54
Rate this post

Norymberga, Drezno, Kolonia i 2,5 tysiąca innych miast. Wszędzie tam przed świętami wiele się dzieje. Przede wszystkim na jarmarkach. Oto trzy najważniejsze z nich.

Jak podaje niemiecki tygodnik der Spiegel w krajach niemieckojęzycznych każdego roku organizowanych jest 2,5 tys. jarmarków świątecznych. Pracuje przy nich 180 tys. osób, a wydatki z nimi związane sięgają 5 mld euro rocznie. Przyjrzyjmy się trzem najważniejszym jarmarkom w Niemczech – w Norymberdze, Dreźnie i Kolonii.

Norymberga: bo Luter nie lubił św. Mikołaja

Od 30 listopada do 24 grudnia rynek w Norymberdze zamienia się w królestwo Bożego Narodzenia. Na ogromnym placu stają stragany, które z kolei ozdabiane są tysiącami świateł. Po zmroku jest tam nadal jasno. Tylko inaczej.

Tradycja organizowania jarmarku w Norymberdze sięga XVI wieku. Sama nazwa – Christkind – odnosi się do dzieciątka Jezus, które ma przynosić prezenty. Ta tradycja jest jeszcze starsza. Stworzył ją Marcin Luther jako opozycję do katolickiego Św. Mikołaja rozdającego podarunki 6 grudnia.

Dzisiaj jarmark świąteczny w Norymberdze to przede wszystkim handel. Straganów jest tam łącznie 180. Są wśród nich takie, które oferują jedzenie, są inne, sprzedające dekoracje świąteczne i prezenty. Wstęp jest wolny, rynek otwarty jest codziennie od 9.00 do 22.00. Szczegółowe informacje znaleźć można tutaj (pdf).

Drezno: najstarszy jarmark świąteczny w Niemczech

Jarmark świąteczny w Dreźnie uważany jest za najstarszy w Niemczech. Striezelmarkt, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, organizowany jest w 2012 roku już po raz 578. Działa w samym sercu barokowego starego miasta od 28 listopada do 24 grudnia. Godziny otwarcia: od 10.00 do 21.00.

W ramach wydarzenia odbywa się wiele imprez towarzyszących. Oprócz hucznego otwarcia także festiwal ciast świątecznych, festiwal pierników czy wspólnie ubieranie wielkiej choinki (22 grudnia). W tym roku będzie miała także miejsce impreza pokazująca polskie zwyczaje świąteczne.

Drezdeński jarmark działa od 1434 roku (prawo do jego organizacji nadał miastu elektor Fryderyk II). Kiedyś odbywał się tylko przez jeden dzień, w miarę upływu czasu ewoluował w imprezę trwającą prawie miesiąc. Więcej o jarmarku na stronie internetowej Drezna.

Kolonia: jarmark przed katedrą

W Kolonii jarmark świąteczny organizowany jest przed katedrą. Na Roncalliplatz ustawianych jest około stu straganów oferujących świąteczne potrawy, prezenty i napitki. Na środku placu stoi ogromna choinka. Godziny otwarcia – od niedzieli do środy w godz. 11.00-21.00, w czwartek i piątek od 11.00 do 22.00, a w niedzielę – od 10.00 do 22.00.

Tak, jak w Dreźnie, także w Kolonii jarmarkowi towarzyszą dodatkowe atrakcje. Jest uroczyste otwarcie, są koncerty jazzowe, rockowe i muzyki klasycznej, wybory króla zabawek i inne.

W Kolonii jarmakr odbywa się przed katedrą

Dla tych z was, których interesują jarmarki świąteczne w innych miastach pomocna może być ta strona.