Labiryntami Islandii

0
55
Rate this post

Islandia jest krajem turystycznym. To fakt niezaprzeczalny. W końcu 69% ludzi jest tam zatrudnionych w usługach, głównie turystycznych. Te dane nie dziwią jeśli zobaczy się ile tysięcy zwiedzających przyjeżdża co roku w to niezwłykłe miejsce.

Islandia jest wyspą o bardzo specyficznym krajobrazie. Wulkany, wymyślne formy skalne, które pozostały po ich wybuchach nadają temu miejscu niezwykłej atmosfery z nutą tajemniczości. Zresztą aktywność wulkanów wcale nie zanikła. Wciąż są tam czynne tj. Hekla czy Katla. To właśnie dzięki nim Islandia słynie z rozlicznych gorących źródeł i gejzerów. Także ich energię wykorzystują mieszkańcy wyspy do ogrzewania swoich domów. Tu zachodzi też dziwne zjawisko, gdyż ogólnie można powiedzieć że opisywany kraj jest jest „krainą lodu”. 11% powierzchni zajmują bowiem lodowce. Czyli mamy z jednej strony gorące źródła, z drugiej zmarznięte obszary pokryte lodową skorupą.

Z ciekawostek można dodać to, że na wyspie jest cztery razy więcej owiec niż zamieszkałych ludzi. Nie jest to jednak główne zajęcie Islandczyków. Większość przemysłu stanowi bowiem rybołówstwo, które ma bogatą tradycję.