Jak w szybki sposób przejść kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku? 6 praktycznych wskazówek

0
222
Rate this post

Wymarzony urlop tuż, tuż a od wylotu dzielą tylko dni i godziny. Z euforią przystępujemy do pakowania walizki! Nim jednak wsiądziemy do samolotu, czeka nas jeszcze obowiązkowa kontrola bezpieczeństwa. W jaki sposób się przygotować, by móc przejść ją w szybki sposób i nie stracić nerwów przed rozpoczęciem podróży? GoEuro przygotowało kilka praktycznych wskazówek!

1. Zapakuj bagaż podręczny w prawidłowy sposób

Zdecydowanie łatwiej kupić jest tanie bilety lotnicze, jeżeli zdecydujemy się na przelot wyłącznie z bagażem podręcznym (dotyczy to przede wszystkim ofert tak zwanych niskobudżetowych linii lotniczych). Zasady bezpieczeństwa nie pozwalają na zabieranie ze sobą pewnych przedmiotów na pokład samolotu, w związku z czym warto pamiętać  już w trakcie pakowania  o tym, co w bagażu podręcznym znaleźć się nie powinno! Podróżując samolotem na trenie Europy, można zabrać na pokład płyny w buteleczkach o pojemności do 100 ml zapakowane w przezroczystej plastikowej, dającej się łatwo zamknąć torebce, której całkowita pojemność nie przekracza 1 litra. Każdy pasażer może przewieźć ze sobą tylko jedną sztukę takiego woreczka. Więcej szczegółowych informacji na temat przedmiotów, które nie mogą znaleźć się w bagażu podręcznym, znajduje się poniżej. Zaoszczędzony czas: 5 minut.

Przedmioty, których nie można wnosić na pokład:

broń, broń palna oraz inne jej rodzaje, broń spiczasta oraz ostre przedmioty, paralizatory, tępe narzędzia, które mogą powodować obrażenia, substancje wybuchowe i łatwopalne, substancje chemiczne i toksyczne.

Jako płyn definiowane są także:

kremy, emulsje, mieszanki płynów ze składnikami stałymi, a także substancje w tubkach, jak np. pasta do zębów, żel do włosów czy perfumy.

Produkty zakupione w strefie wolnocłowej:

te produkty, które zakupiliśmy w strefie wolnocłowej na terenie Unii Europejskiej – w odpowiedni sposób zapakowane, wraz z dowodem zakupu tego samego dnia – można wnieść na pokład samolotu.

Co dzieje się z przedmiotami, których nie można wnosić na pokład?

Znalezione w bagażu podręcznym zakazane przedmioty są usuwane i wyrzucane. Nie można ich już potem odzyskać.

2. Sprawdź wagę i wymiary bagażu podręcznego

Bagaż podręczny nie może przekraczać pewnych rozmiarów a także wagi. Wprawdzie każda linia lotnicza ma własne szczegółowe wytyczne w tej kwestii, ale można przyjąć, iż standardowe wymiary bagażu, który zabieramy ze sobą na pokład, nie powinny być większe niż 55 x 40 x 20 cm. Ponadto bagaż podręczny nie powinien ważyć więcej niż 6 kg. Na wszelki wypadek warto sprawdzić przed podróżą wytyczne danego przewoźnika.

Zaoszczędzony czas: 6 minut

3. Ubierz się we właściwy sposób

Biżuteria, pasek z ozdobną klamrą czy długa sukienka wyglądają ładnie, ale są też powodem, z jakiego kontrola bezpieczeństwa zajmie więcej czasu. Załóż wygodne, nie za obszerne ubranie oraz buty, które łatwo będzie zdjąć i ponownie założyć. Zaoszczędzony czas: 3 minuty. Rozważ więc dobrze, co chcesz mieć na sobie w trakcie podróży samolotem.

4. Przygotuj się do kontroli zawczasu

Musisz zabrać na pokład ważne lekarstwa, jak np. insulinę? Powiadom o tym wcześniej personal lotniska. Miej także na wszelki wypadek zaświadczenie lekarskie przy sobie. Jednak nawet nie musząc zważać na tego typu kwestię, można jeszcze przed rozpoczęciem kontroli bezpieczeństwa wykonać kilka czynności, które wpłyną na czas jej trwania:

a. wyjmij z torebki/plecaka wszystkie przedmioty metalowe (np. klucze, zegarek, telefon komórkowy) i większe urządzenia elektroniczne (np. laptop, aparat fotograficzny), które w trakcie kontroli należy umieścić w specjalnych kuwetach i położyć je na taśmie urządzenia rentgenowskiego,

b. zdejmij biżuterię oraz pasek od spodni,

c. zdejmij kurtkę/marynarkę/żakiet,

d. zdejmij obuwie, które wyposażone jest w elementy wykonane z metalu,

e. miej w zasięgu ręki bilet oraz dowód osobisty lub paszport.

Wszystkie te rzeczy, wraz z bagażem podręcznym oraz plastikową torebką z płynami, będą musiały znaleźć się na taśmie urządzenia rentgenowskiego.

Zaoszczędzony czas: 3 minuty

5. Współpracuj z personelem lotniska

Także pracownikom lotniska wykonującym kontrolę bezpieczeństwa zależy, by przebiegła ona szybko i sprawnie. Dlatego pomóż im na tyle, na ile możesz. Nie czekajmy, aż ktoś poprosi nas o umieszczenie przedmiotów do kontroli w specjalnej kuwecie, tylko weźmy jedną, gdy zbliża się nasza kolej. Sprawdźmy raz jeszcze, czy wszystkie przedmioty, które mogą aktywować czujnik wykrywacza metali, zostały wyjęte z torebki lub plecaka.

Zaoszczędzony czas: 1,5 minuty

6. Bądź życzliwy

Kontrola bezpieczeństwa potrafi być denerwująca, zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy spóźnieni, ale należy jednak pamiętać, iż wszystko to odbywa się ze względu na nasze bezpieczeństwo! Dlatego postarajmy się być życzliwi i uprzejmi w stosunku do personelu lotniska oraz innych pasażerów.

Zaoszczędzony czas: 3 minuty

Dzięki powyższym wskazówkom zaoszczędzić można nawet do 21,5 minuty w trakcie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku! Przede wszystkim jednak porady te pomogą nam rozpocząć urlop bez niepotrzebnych nerwów. Praktyczne wskazówki, jak zapakować bagaż, znajdziecie w artykule 7 sposobów na łatwe pakowanie.