Jedziemy, chodzimy, robimy zdjęcia – czyli jesteśmy prawdziwymi turystami

0
28
Rate this post

Na początku chciałbym zaznaczyć, że pomysł na wycieczkę, którą mam zamiar teraz opisać wymaga jednej najważniejszej rzeczy – sporej ilości czasu – fakt, że musimy troszkę przejechać (ale bez przesady, nie wyjedziemy poza miasto), a i zwiedzimy pasjonujące miejsca wymaga co najmniej pół dnia wolnego czasu. Czas ten jednak będziemy później uważać, za wyjątkowo dobrze wykorzystany, a miejsca, które odwiedzimy będą naprawdę wyjątkowe.
Przed wycieczką oczywiście polecam naładować odpowiednio wszystkie baterie w aparatach czy innych kamerach, wziąć trochę wody, ewentualnie przygotować sobie jakieś kanapki, gdybyśmy zgłodnieli po drodze albo wziąć troszkę więcej pieniędzy na przekąskę na mieście, choć muszę przyznać, że okazji nie będzie zbyt dużo, bo troszkę będziemy musieli przejść po terenach niezbyt uczęszczanych przez turystów.
Po części nie wnoszącej niczego sensownego do tematu przechodzimy do konkretów. Przypuśćmy, że znajdujemy się przy Hagii Sophii. Musimy skierować się do najbliższego przystanku czyli w tym przypadku stacji Gülhane ‎, która znajduje się po lewej stronie stojąc przodem do Hagii i idąc kilkanaście metrów ulicą idącą w dół w stronę parku Gülhane ‎. Ewentualnie możemy iść na drugi przystanek najbardziej popularną wśród turystów ulicą Divan Yolu i wsiąść na przystanku, który jest nieopodal Mc. Donaldsa. Kroków, których musimy zrobić w kierunku przystanku jest w tym przypadku troszkę więcej, więc polecam opcję pierwszą, która ma jeszcze jedną zaletę – prowadzi z górki. Jest szybciej i przyjemniej, przynajmniej dla ludzi leniwych.
Tak czy owak, niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy musimy obrać kierunek w stronę Wielkiego Bazaru, czyli stacji Beyazıt-Kapalıçarşı ‎. Oczywiście nie jest to stacja docelowa, ale kierunek musi się zgadzać, żebyśmy nie pojechali w stronę przeciwną. Przepraszam, ale to zdanie jest wynikiem niedocenienia umiejętności myślenia wśród potencjalnych czytelników.
Gdy siedzimy już w tramwaju linii T1 w stronę Wielkiego Bazaru mamy dwie opcje, które zadecydują o tym, czy pokonamy później wzdłuż murów trasę krótszą czy dłuższą. O ile chcąc obstawiać przy pierwszym wyborze musimy na stacji Aksaray wysiąść i przesiąść się kilka metrów dalej do metra (linia M1 przystanek docelowy – Topkapı-Ulubatlı‎), chcąc natomiast nie wysiadać z tramwaju musimy dojechać do stacji Pazartekke. Wybór należy tylko i wyłącznie do nas, a różnica w trasie, którą będziemy musieli potem pokonać wynosi około 15 minut równym w miarę krokiem.
Co robić dalej? Gdzie się podziać? Na to odpowie nam następny tekst. Zapraszam!