Barcelona: jak się po niej poruszać?

0
61
Rate this post

Dolecieć do Barcelony i co dalej? Żeby zobaczyć wszystkie zabytki stolicy Katalonii, trzeba wiedzieć, jak się po niej poruszać.

O tym, że w Barcelonie jest co oglądać, wiemy dość dobrze (a kto nie wie, temu niżej wszystko wyjaśnimy). Tyle, że zanim zarezerwujecie bilety samolotowe, sprawdźcie, jak dostać się z lotniska do miasta i gdzie dotrzecie metrem.

Najważniejsze miejsca w Barcelonie specjalnie dla Okrążyć Świat opisuje Krystian Cegielski, kierownik działu turystyki w firmie Fostertravel.pl:

Do głównych atrakcji miasta możemy zaliczyć: La Rambla – najsłynniejsza aleja Barcelony. Słynna Sagrade de Familia, rozpoznawalny wszędzie symbol Barcelony to świątynia pokutna Świętej Rodziny, zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego. Budowa została rozpoczęta w 1882 r., wciąż jest nieukończona.

Z miejsc wartych zobaczenia na pewno należy wymienić min.: Muzeum Picassa, La Boqeria, Plac Hiszpański, Port Vell oraz kolejny, wielki symbol Barcelony – stadion Camp Nou na którym na co dzień gra najlepsza drużyna świata FC Barcelona. Koniecznie należy zobaczyć kolejną z wielkich projektów Gaudiego – Park Guell.

Dla osób zamierzających spędzić więcej czasu w Barcelonie polecam dodatkowo: Dzielnicę Gotycką ( Barri Gotic), budynki Gaudiego min. Casa Batllo, Magiczne Fontanny.

Jeśli ktoś znajdzie dwa dni na plażowanie, polecam udać się na wypoczynek do jednego z miast w okolicy np. Malgrat De Mar. To spokojna miejscowość 40 min jazdy pociągiem od Barcelony z piękną plażą kafejkami i restauracjami.

Dwa lotniska, dwa sposoby dojazdu

To, jak dojedziecie do miasta zależy od tego, na którym lotnisku wylądujecie (chyba, że zdecydujecie się np. na podróż TGV z Paryża, wtedy oczywiście wysiadacie na dworcu w samym mieście). Lotniska są dwa: pierwsze to tradycyjne, pamiętające jeszcze czasy sprzed hiszpańskiej II Republiki El Prat (główne port Barcelony) i Girona, mniejsza i oddalona od miasta o jakieś 90 km.

Z El Prat do miasta dotrzecie pociągiem. Linia R2 jest znacznie dłuższa i wkrótce będzie jednym z dwóch sposobów komunikacji lotniska z centrum miasta. W 2014 roku ma zostać ukończona linia metra nr 9. Będzie najdłuższą linią kolejki podziemnej w Europie.

Jeżeli chodzi o Gironę, to najlepiej wybrać autobus linii Segales. Bilet w dwie strony kosztuje 22 euro. Przystanek znajduje się po prawej stronie terminala. Autobusy odjeżdżają mniej więcej 20-25 minut po każdym lądowaniu.

Piętrowym autobusem po mieście

Autobus turystyczny (Barcelona Bus Turístic lub Barcelona City Tour) to najprostszy sposób na to, żeby zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w Barcelonie. Wskakujecie do autobusu, siadacie i gotowe. Żadnego chodzenia czy kluczenia po wąskich uliczkach. Przejazd każdą z nich trwa do dwóch godzin.

Ponieważ do autobusu można wsiadać i wysiadać dowolnie (na danej trasie), bez przeszkód możecie spędzić więcej czasu przy interesujących zabytkach.

Ile to kosztuje? Bilet jednodniowy – 27 euro. Za dwa następujące po sobie dni trzeba dać 35 euro.

Tak jeździ się wspomnianą wcześniej linią nr 9 barcelońskiego metra:

Pod ziemią w każde miejsce

Oczywiście dla wielu z was taki sposób zwiedzania może się wydać mało atrakcyjny. My też wolimy zwiedzać inaczej. Co więcej, wiele tańszych kwater znajduje się dalej od centrum. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak działa metro w Barcelonie.

Pierwsze linie powstały w latach dwudziestych XX wieku, dziś sieć liczy 11 linii. Ich mapę znajdziecie tutaj.

Bilety kupicie w specjalnych automatach na każdej stacji. Bilet pojedynczy kosztuje 2,15 euro (można z niego korzystać także w autobusie). Znacznie bardziej opłaca się kupić specjalną kartę Hola BCN! ważną od dwóch do pięciu dni. Dwudniowa kosztuje 14 euro, trzydniowa – 20 euro, czterodniowa – 25,5 euro, a pięciodniowa – 30,5 euro. Bilet obowiązuje w Barcelonie oraz strefie pierwszej (mapa stref – tutaj).

Autobusem trochę wolniej

Te same bilety obowiązują także na komunikację autobusową. Siłą rzeczy siatka połączeń jest gęściejsza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że autobusem podróżuje się wolniej. Pełną mapę znajdziecie tutaj.

Oprócz wspomnianych już biletów kilkudniowych można korzystać z tych jednorazowych. Cena jest taka sama, jak w przypadku biletu na metro i wynosi 2,15 euro.

Ważna informacja: autobusy w Barcelonie jeżdżą przez całą dobę, jednak w nocy linie obsługiwane są przez tzw. ¬nitbusos. Te ruszają na trasę około 11 i zjeżdżają z niej po 5. Wszystkie przejeżdżają przez plac Plaça de Catalunya. Częstotliwość kursów to 30-45 minut.

Rower w Barcelonie

Transport publiczny to oczywiście podstawa, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wypróbować coś innego. Na przykład – zwiedzanie na rowerze. Wypożyczenie odpowiedniego sprzętu kosztuje w Barcelonie od 9 do 17 euro za dzień, w zależności do firmy, która go oferuje.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że Barcelona to duże miasto i nie zawsze jazda na rowerze będzie tam czystą przyjemnością.

Uwaga: można oszczędzić

Jeśli wiecie, że będziecie podróżować dużo i jednocześnie planujecie wizyty w muzeach i innych atrakcyjnych miejscach, zastanówcie się nad specjalną kartą miejską. Dwudniowa Barcelona Card kosztuje 37 euro, pięciodniowa – 62 euro. W cenie są nielimitowane przejazdy transportem publicznym i darmowe lub zniżkowe wejściówki (za darmo można wejść np. do Museu Nacional d’Art de Catalunya). Dodatkowo posiadacze karty nie stoją w wielu miejscach w kolejkach.

Kartę możecie kupić w punktach informacji turystycznej oraz przez internet. W tym drugim przypadku cena jest niższa o 10 proc.