Hiszpańskie Encierro, czyli gonitwy byków w Pampelunie

0
40
Rate this post

Nie ma Hiszpanii bez Corridy. Corrida jest obecna w kulturze hiszpańskiej od niepamiętnych czasów. Również dzisiaj corrida towarzyszy Hiszpanom z okazji największych świąt.

Jeśli chodzi o turystykę, to niewątpliwie corrida stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych i jest ściśle kojarzona z Hiszpanią, choć budzi kontrowersje i nie wszyscy zgadzają się z sensem jej istnienia.

Corrida i wyścigi na ulicach takie jak wypuszczanie byków w Pampelunie stały się integralną częścią zarówno świeckich jak i religijnych obrzędów i uroczystości. W Andaluzji walki z bykami można oglądać na arenach, natomiast w Kraju Basków byki są wypuszczane na ulice miast.

Najsłynniejsze gonitwy odbywają się we wspomnianej już Pampelunie. Trwają one od 6 do 14 lipca i są organizowane z okazji święta San Fermin. Encierro, bo tak nazywają się gonitwy byków w Pampelunie od wielu lat przyciągają żądnych wrażeń turystów z całego świata. Uczestniczą w nich oczywiście byki i co odważniejsi śmiałkowie z Kraju Basków.

Codziennie o godzinie ósmej rano sześć byków wypuszczanych jest na ulice Pampeluny. Biegną od Placu San Domingo do areny. Tysiące zgromadzonych gapiów, turystów i mieszkańców wyczekują do ostatniego momentu i tuż przed przebiegającymi bykami uciekają na boki. Niestety nie wszystkim udaje się zdążyć.