Paryż: porty lotnicze w okolicy

0
83
Rate this post

Jeśli wybieracie się do Paryża, sprawdźcie dokąd dokładnie lecicie. Może się okazać, że będziecie musieli przejechać 85 km, zanim dostaniecie się do miasta. Oto nasz przewodnik po portach lotniczych stolicy Francji.

Jak każda wielka metropolia, Paryż ma kilka portów lotniczych. W stolicy Francji i w jej okolicach naliczyliśmy ich co najmniej pięć. Jeden, Le Bourget, nie jest już używany do celów komercyjnych. Odbywają się tam pokazy lotnicze, lądują samoloty prywatne. Drugi, Châlons Vatry, znany jest lepiej jako lotnisko Disneya. Obecnie nie lata tam żadna linia lotnicza z Polski. Zostają więc trzy lotniska w Paryżu: znany Charles de Gaulle, popularny Orly i tajemniczy Beauvais. Zaczniemy od tego ostatniego.

Beauvais: port lotniczy 85 km od Paryża

Tajemnicze, ale i dość znane Beauvais idzie na początek nieprzypadkowo. To właśnie tam latają główne tanie linie lotnicze: Wizz Air i Ryan Air. Regularne połączenia lotnicze mają z tym portem Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław. Loty do Paryża na to lotnisko są więc w miarę częste.

Widok z wieży Montparnasse

Ceny przelotów do Paryża-Beauvais są z reguły dość niskie. Zawsze można znaleźć jakąś promocję. Jest to jednak najczęściej promocja z haczykiem. Ponieważ port lotniczy Beauvais leży 85 km od Paryża, trzeba sporo wydać, żeby dostać się do francuskiej stolicy. Ile?

Podróż specjalnym autobusem, który kursuje z Paryża na lotnisko Beauvais, kosztuje 15 euro od osoby w jedną stronę (dzieci do lat trzech jadą za darmo). Może się więc zdarzyć, że więcej zapłacimy za przejazd z i do miasta, niż za bilet lotniczy. Czas podróży: godzina piętnaście. Więcej informacji o połączeniu tutaj.

Autobus odjeżdża na 3 godziny i 15 minut przed każdym lotem z parkingu Pershing przy rondzie Porte Maillot na paryskiej obwodnicy. Nie jest to miejsce zlokalizowane w centrum Paryża, do Łuku Triumfalnego jest stąd prawie kilometr. Bilety można rezerwować przez internet.

Paris Charles de Gaulle: główne lotnisko Francji

Lotnisko Charles de Gaulle to jeden z najważniejszych portów lotniczych świata (i największy w Europie). W 2011 roku odleciało stąd (lub tu przyleciało) 60 mln osób. Port otwarto w latach sześćdziesiątych, co można rozpoznać po awangardowej architekturze.

Do i z Polski latają tutaj takie linie lotnicze, jak EasyJet, LOT czy Air France. Lista miast, do których można się dostać jest jednak krótka i obejmuje jedynie Kraków i Warszawę. Do tego pierwszego miasta lata właśnie EasyJet. Loty do Paryża na to lotnisko są droższe i odbywają się rzadziej.

Dojazd do lotniska de Gaulle’a jest prostszy niż na Beauvias. Do centrum miasta jest stąd 25 km. Połączenia są jednak znacznie częstsze i tańsze niż w przypadku Beauvais. Można wybrać szybkie metro RER (linia B) w cenie 9,25 euro. Pociągiem tym dojeżdża się na Gare du Nord, dworzec w północnej części miasta. Czas podróży to 30 minut. Uwaga: ostatni RER odchodzi o 23.56.

Port lotniczy połączony jest także z miastem linią autobusową Roissybus. Końcowy przystanek to Plac Opery. Cena biletu: 10 euro. Nocą co pół godziny odchodzi z lotniska autobus Noctilen N143 i N140.

Orly: do Berlina

Mieszkańcy zachodniej Polski mogą także skorzystać z lotniska Orly. Linię łączącą Berlin z Paryżem obsługują EasyJet i AirBerlin.

RER linia B w Paryżu

Tak, jak w przypadku portu lotniczego Charles de Gaulle, tak i Orly połączone jest z Paryżem kolejką RER, linia B. Odległość jest jednak mniejsza i wynosi 13 km. Za pomocą autobusu można się też dostać do miejscowości Pont de Rungis, skąd jeździ RER linia C. Lotnisko połączone jest też z Paryżem i okolicznymi miejscowościami dużą liczbą linii autobusowych.